Google Play Store Hangi Telefonlarda Var ?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Google Play Store Hangi Telefonlarda Var?

Google Play Store, Android işletim sistemine sahip olan çoğu akıllı telefon ve tablette bulunmaktadır. Ancak, bazı özel durumlar veya kısıtlamalar nedeniyle, Google Play Store'un her cihazda bulunmadığını belirtmek önemlidir. İşte Google Play Store'un hangi telefonlarda bulunduğuna dair bir genel bakış ve bazı özel durumlar:

1. Android Cihazlar

Google Play Store, Google'ın Android işletim sistemiyle çalışan tüm resmi cihazlarda bulunur. Bu, Google Pixel serisi telefonlar, Nexus serisi (eski modeller), Android One cihazları ve diğer çeşitli Android üreticilerinin cihazlarını içerir. Özellikle Samsung, Huawei, Xiaomi, OnePlus, LG ve diğerleri gibi popüler markaların çoğu, Google Play Store'u önceden yüklenmiş olarak sunmaktadır.

2. Google Mobile Services (GMS) Sertifikalı Cihazlar

Google Play Store, Google Mobile Services (GMS) sertifikalı cihazlarda bulunur. Bu sertifikaya sahip olan cihazlar, genellikle Google'ın Android hizmetleri paketini (Google Play Store, Gmail, Google Haritalar vb.) içerir. Bir cihazın GMS sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol etmek için, genellikle üretici web sitesinde veya teknik özellikler bölümünde belirtilen bilgilere bakabilirsiniz.

3. Özelleştirilmiş ROM'lar ve Modifiye Edilmiş Cihazlar

Bazı kullanıcılar, özelleştirilmiş ROM'lar veya modifiye edilmiş sürümlerle Android işletim sistemini kullanan cihazlara sahip olabilirler. Bu tür cihazlarda, Google Play Store'un varsayılan olarak yüklü olmayabileceğini unutmamak önemlidir. Ancak, genellikle bu tür cihazlara Google Play Store'u yüklemek mümkündür, ancak bazı ek adımlar gerekebilir.

4. Çin Pazarı ve Google Servisleri

Çin pazarında, Google Play Store ve diğer Google hizmetleri genellikle erişilemez veya kısıtlıdır. Bu nedenle, Çin'de satılan yerel markalara ait telefonlar genellikle Google Play Store'u önceden yüklememiş olabilir. Bunun yerine, bu cihazlar genellikle kendi yerel uygulama mağazalarını (örneğin, Huawei'nin AppGallery) veya üçüncü taraf mağazalarını kullanır.

5. Özel Cihazlar ve Kısıtlı Sistemler

Bazı özel cihazlar veya kısıtlı sistemler, Google Play Store'u desteklemeyebilir. Örneğin, e-okuyucular, akıllı ev cihazları veya özel amaçlı cihazlar, genellikle Google Play Store'u çalıştırmak için gereken donanım veya yazılım özelliklerine sahip olmayabilir.

Sonuç

Google Play Store, genellikle Android işletim sistemine sahip olan çoğu akıllı telefon ve tablette bulunur. Ancak, özel durumlar veya kısıtlamalar nedeniyle, bazı cihazlarda bu mağaza önceden yüklenmemiş olabilir veya kullanıcılar tarafından yüklenmesi gerekebilir. Google Play Store'un bulunup bulunmadığını doğrulamak için, cihazın teknik özelliklerini incelemek veya üretici web sitesine başvurmak önemlidir.