1 milyon şoföre ehliyet affı talebi

semaver

New member
MHP Milletvekili Baki Şimşek, 1 milyon şoförün değişik niçinlerle ya ceza puanından ya da Trafik kurallarını ihlalden ehliyetine el konulduğunu lakin lojistik kesiminde önemli sürücü kahrı bulunduğunu, bu niçinle yabancı asıllı sürücülerin çalıştırıldığını belirterek, bir kereye mahsus olmak üzere, ölümlü kazaya niçiniyet vermemiş sürücüler için yılbaşından önce Af çıkarılmasını istedi. CHP Milletvekili Özkan Yalım da ehliyet affını gündeme getirirken, kamyon TIR sürücülerinin bir kabahat işlediklerinde, ehliyetlerini kaptırdıklarında Avrupa’da olduğu üzere o an kabahat işledikleri araç üzerinden cezalandırılmalarını, ekmek parasını kazandıkları ağır vasıta ehliyetinden muaf tutulmaları gerektiğini söylemiş oldu.

37.5 MİLYAR DOLAR

toplantıda muhalefet milletvekillerini sorularını yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçiş garantisi verilerek yaptırılan köprü ve otoyol maliyetlerinin devletin yapmasına nazaran bakılırsa kat be kat fazla olduğu, müteahhitlere bu yolla para kazandırıldığı tenkitlerine şöyle karşılık verdi: “Bakanlığımızda son yirmi yılda 183 milyar dolarlık yatırımın yalnızca yüzde 20’sini yaklaşık 37.5 milyar dolarlık kısmını kamu özel işbirliğiyle yaptık. Niçin bu yolu kullandık? Zira 2002 yılında ülke genelinde son derece yetersiz bir ulaşım altyapısı vardı. Mevcut bütçelerle bunları yapamazdık, bunun için ek finansman biçimleri bulmamız gerekiyordu; kamu özel işbirliği büsbütün bundan ötürüdır.

‘30’DAN FAZLA MÜTEAHHİT VAR’

Ben ve buradaki bütün bürokrat arkadaşlarım devletimizin bir kuruşunu bir bireye haksız olarak ödemeyiz, ödeyemeyiz. Biz Anadolu’nun çocuklarıyız ya. Siz bu iftirayı bize atamazsınız, biz burada sorumluluk sahibiyiz. Bugün Kuzey Marmara Otoyolu’nun yıllık işletme maliyeti 250 milyon dolardır, şu anda bin kişi çalışıyor. Bunun elektrik, su, asfalt, üretim, bakım maliyetlerini toplayın 250 milyon Dolar. Biz buna hiç bir katkı sağlamıyoruz ve bu proje müddeti ortasında bitirilip devlete teslim edilecek. Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2027 yılında devletimizin olacak. Yandaşlar, diyorsunuz ya. Bu kamu özel işbirliği projelerinde 30’dan fazla müteahhit var.”

Okumaya devam et...
 
Üst