2023 yılı bir daha değerleme oranı muhakkak oldu: Yüzde 122

semaver

New member
2023 yılında; vergi, harç ve cezaların artışında belirleyici olan bir daha değerleme oranı aşikâr oldu. Ekim ayında açıklanan yüzde 122,93’lük oran, Resmi Gazete’de yayımlanarak resmiyet kazanmış oldu.

MTV VE TRAFİK CEZASI FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

PASAPORT HARÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EHLİYET HARÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TELEFON IMEI PASAPORT KAYIT FİYATINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YENİDEN DEĞERLEME ORANI EKİM AYINDA BELİRLENMİŞTİ


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayı enflasyon datalarını aylık bazda yüzde 3,54, yıllık bazda yüzde 85,51 olarak açıklamıştı. On iki aylık ortalamalara nazaran; yurt içi ÜFE ekimde yüzde 122,93 olarak belirlenmişti. Bu sayı bir daha değerleme oranı olarak kabul ediliyor.

2023 TEKRAR DEĞERLEME ORANI KAÇ OLDU?

Ceza, harç ve vergi artışları için kullanılan bir daha değerleme oranı, ekim ayı enflasyonu ile birlikte açıklanmıştı. Bugün de Resmi Gazete yayımlanan kararla bir arada, bir daha değerleme oranı yüzde 122,93 oldu.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN İNDİRME YETKİSİ VARDI

Vergi Metot Kanunu uyarınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, vergi ve harçlarda bir daha değerleme oranını yüzde 50 azaltma ve yüzde 50 artırma yetkisi bulunuyor. Lakin sonucun Resmi Gazete’de yüzde 122,93 olarak açıklanması, Erdoğan’ın bu yetkisini kullanmadığını gösteriyor.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’de şu tabirler yer aldı:

“TEBLİĞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir Yönetimi Başkanlığı)’ndan:

VERGİ TARZ KANUNU GENEL TEBLİĞİ

(SIRA NO: 542)

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Adap Kanununun tekrarlanmış 298 inci unsurunun (B) fıkrasına bakılırsa, bir daha değerleme oranı, bir daha değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bundan evvelki yılın birebir periyoduna nazaran Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup, bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir.

Bu karar uyarınca bir daha değerleme oranı 2022 yılı için % 122,93 (yüz yirmi iki virgül doksan üç) olarak tespit edilmiştir.

Öte yandan, bu hususta daha evvel yayımlanmış olan Bildirimler de yürürlükte bulunmaktadır.

Tebliğ olunur.”KAYNAK: HABER7

Okumaya devam et...
 
Üst