2050 için yapılan kestirim, çabucak hemen 28 yıl varken, gelecek hafta gerçek oluyor!

taklaci09

Global Mod
Global Mod
2050 için yapılan kestirim, çabucak hemen 28 yıl varken, gelecek hafta gerçek oluyor!
İklim krizi, tüm dünyada hava durumunda çok uçların yaşanmasına niye oluyor. Kuzey enlemlerindeki bölgeler sıcaklıklara bilhassa daha fazla hassas. 2020 yılında İngiltere meteoroloji dairesi halka yaklaşık otuz yıl ortasında, yani 2050 yılında ne çeşit sıcaklıklar olacağını düşündüklerini öğrenmek için geniş çaplı bir anket başlatmıştı.

Şimdi, 2050’ye çabucak hemen 28 yıl bulunmasına karşın iddiaları gerçek oluyor üzere görünüyor.

New York’taki Columbia Üniversitesi’nde atmosferik bilim insanı olan Simon Lee, 2050 varsayımları ile İngiltere’de gelecek haftanın başları için yapılan kestirim içindeki çarpıcı benzerliğe dikkat çekti. Simon, “Salı için kestirim, ülkenin büyük bir kısmı için şok edici bir biçimde neredeyse aynı” diye tweet attı, çabucak sonrasındaki bir gönderide de “Salı günü, gelecek hakkında bir fikir veriyor” dedi.

In 2020, the @metoffice produced a hypothetical weather forecast for 23 July 2050 based on UK climate projections.

Today, the forecast for Tuesday is shockingly almost identical for large parts of the country. pic.twitter.com/U5hQhZwoTi

— Dr Simon Lee (@SimonLeeWx) July 15, 2022


İngiltere’de önümüzdeki hafta başlarında sıcaklıkların olağandan 10 ila 15 derece daha yüksek olacağı varsayım ediliyor. Yüksek sıcaklıklar birinci defa 40 santigrat dereceye yaklaşacak. Bu kestirim, meteorologların birinci sefer “kırmızı alarm” yayınlamasına niye oldu. İngiltere’de şimdiye kadar gözlemlenen en yüksek sıcaklık 2019’da 38,7 derece idi.

Bu kestirim, hem de iklim krizinin havamızı ne kadar süratli değiştirdiğinin de açık bir işareti olarak görülüyor. Çünkü 2050 yılında olması beklenenin daha 28 yıl varken gerçekleşmesi, durumun ciddiyetini anlatması açısından pek kıymetli…
Alıntıdır
 
Üst