3 milyon kişi, uzaktan banka müşterisi oldu

semaver

Global Mod
Global Mod
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün 555. yılı ötürüsıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen aktiflik kapsamında, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Vakit’in moderatörlüğünde, BDDK Lider Yardımcısı Aydın, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ve ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz ile ekonomist Gökhan Şen’in konuşmacı olduğu “Modern Dünyada ve Gelecekte Para ve Finans-Dijital Para” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Panelde konuşan BDDK Lider Yardımcısı Mustafa Aydın, dijital bankacılık düzenlemesinin hayli kısa müddette çıktığı tarafındaki tenkitlerin gerçek olmadığını belirterek, İmar Bankası krizinden daha sonra BDDK’nin ikili kayda ait bir teknoloji merkezi olması gerekliliğinin ortaya çıktığını söylemiş oldu. Aydın, bunun üzerine 2005’te çalışmaların başladığını, bu manada birinci düzenlemenin de 2007 yılında çıktığını hatırlattı.

“Platformların inançlı olması daha önemli”

AA’nın aktardığına göre; Bitcoin’in alım satım aracı olmasından çok, alım satıma aracılık edecek platformların güvenliğinin daha kıymetli olduğunu vurgulayan Aydın, “Bugün Bitcoin’in kaç lira olduğundan çok, o sisteme erişilemediği vakit telaş artıyor. Bitcoin 15 bin dolar olabilir, sabredebilir ancak hesabına giremediğinizde, erişemediğinizde daha büyük dert oluyor. Zira o an için dolandırıldığını düşünüyor.” diye konuştu.

Aydın, Türkiye’de son 17 yıldır yapılan düzenlemelerle bilhassa bankacılık dalı için muhakkak bir olgunluğa ulaşıldığını, yapılan düzenlemelerle Türk bankacılık kesiminin dünyada hatırı sayılır ülkeler içerisinde olduğunu belirtti.

Bankalarla birlikte büyük bir ekosistem oluşturduklarını tabir eden Aydın, banka dışı mali kuruluşların teknoloji firmalarıyla iç içe bulunduğu bir dünya olduğunu ve bu sistemin fazlaca yeterli yönetilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Aydın, Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti formlarına ve Elektronik Ortamda Kontrat Alakasının Kurulmasına Ait Yönetmelik’in Mayıs 2021’de yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Yürürlüğe giren bu düzenlememizle şu ana kadar 3 milyon ferdi gerçek kişi bankaya gitmeden hesap açabildi ve süreçlerini yapabildi. 3 milyon kişi, bu kısa vakitte fevkalade bir sayı. Bankalarımızın bu alandaki uğraşları bizleri de keyifli ediyor. 3 milyon kişinin bankaya gitmemesinin ekonomik tesirlerini de düşünmeliyiz. Yerinden kalkmadan, trafiğe çıkmadan, vaktini kaybetmeden, kağıt israfı yapmadan, oradaki kişiyi meşgul etmeden yerinden müşteri olmasının iktisada katkısının da devasa yükseklikte olduğunu düşünüyoruz. Bu 3 milyonun da vakit içinde artacağına inanıyoruz.”

“Kripto para düzenlemesinde pek yol kat ettik”

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Vakit da kripto paralara yönelik düzenleme çalışması yürüttüklerini belirterek, düzenlemenin üzerinde titizlikle çalıştıklarını, eksiksiz çıkması için uğraş gösterdiklerini bildirdi.

Düzenlemede pek yol katettiklerini lakin hususun fazlaca girift olmasından dolayı çalışmaların devam ettiğini tabir eden Vakit, “Özellikle platformların nasıl iş goreceği, nasıl lisanslama yapılacağı, varlıklarını nasıl saklayacağı hususlarını tartışıyoruz. Bizim en çok versiyonunu çalıştığımız düzenleme kripto düzenlemesi oldu. Zira neresinden tutuyorsanız bir yerinden elinizde kalıyor ve bir daha üzerinde çalışıyorsunuz. Mülkiyet hakkı üzerinde de çalışıyoruz. Bu ayrıntıların Dark Web’te kullanılması, bunların takibi üzere bahisleri düşündüğümüzde en epey zorlandığımız düzenleme bu düzenleme oldu.” şeklinde konuştu.

Zaman, gelecek periyotta varlığa dayalı paraların hacminin giderek artacağını, varlığa dayalı olmayanların ise oyun aracı üzere kalacağını söylemiş oldu.

“Blockchain teknolojisini kripto paraya eşitlemek yanlışsız değil”

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise bankalar olarak değişen teknolojinin ağır olduğu bir dünyaya hakikat giderken finans teknolojileri alanında faaliyet gösteren yenilikçi teknolojik teşebbüslerle ilgiler kurulması ve yürütülmesinin yeni kalmak ve yeni iş modellerini erkenden kavramak açısından değerli olacağını söylemiş oldu.

Yapay zeka, data bilimi ve blockchain üzere teknolojilerin artık bankalar, hatta tüm sanayiler tarafınca kullanıldığını aktaran Ateş, “Blokchain altyapısı ile klasik iktisadın yarattığı büyüklükte bir para piyasası yaratmak sıkıntı. Lakin imkansız değil. Yüksek volatilite, kullanıcıyı koruyacak otorite eksikliği, kontrol eksikliği, lisanslama eksikliği, para siyaseti uygulamanın zorluğu, güç verimliliği muhtaçlığı, güç meblağlarının kripto para üretimine tesiri üzere hususlara tahlil bulunması gerekiyor.” diye konuştu.

ING Genel Müdürü Alper Gökgöz, blokzincir (blockchain) teknolojisinin kripto paraya eşitlenemeyeceğine dikkati çekerek, blockchainin finans başta olmak üzere biroldukça alanda ağır kullanıldığını söylemiş oldu.

Göçmenlere banka hesabı açmanın tüm dünyada pek sıkıntı bir müddetç olduğunu aktaran Gökgöz, yapılacak düzenlemelerle göçmenlere hesap açarken bu teknolojiden yaralanmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Gökgöz, nakdi paranın takibinin fazlaca güç olduğunu vurgulayarak, blockchain teknolojisiyle makul kümelere yapılan toplumsal yardımların takibinin ve gayesine uygun kullanılıp kullanılmadığının anlaşılabileceğini tabir etti.

Kripto paralara gençlerin ilgisinin ağır olduğunu aktaran Gökgöz, vakit içinde varlığa dayalı kripto yapılarının daha öne çıkabileceğini kaydetti.

Okumaya devam et...
 
Üst