50-60 milyon dolar döviz girdisi sağlıyor! Yalnızca Trabzon’da üretiliyor

semaver

New member
Kuyumculuk alanında Türkiye’nin önde gelen vilayetleri içinde yer alan Trabzon’da son senelerda bilhassa Arap turistlerin gelmesiyle bir arada Trabzon Hasır Bileziği daha da ilgi görmeye başlarken ihracatta yılda yaklaşık 50-60 milyon dolar döviz girdisi sağladığı kaydedildi.

Kuyumcular olarak bu yıl epeyce yeterli bir dönem yaşadıklarını kaydeden Yazıcı, “Bu yıl beklediğimizin üzerinde fazlaca epey güzel bir iş potansiyeli oldu desek yeridir. Bilhassa Karadeniz havzasında, Trabzon’da Arap turizminin yanı sıra yerli ve yabancı turizmin eklenmesi ayrıyeten düğünlerin de fazlaca olmasıyla birlikte hakikaten beklediğimizin üzerinde bir dönem yakaladık. Artık Trabzon’un sanayi ile büyüyecek bir kent olmadığını, turizmle büyüyeceğini Trabzon’un turizmden diğer talihi olmadığını görmekteyiz. Trabzon’a has olan Hasır Bilezik, Kazaziye ve Telkâriyle ilgili gelişimleri daha ileriye taşıyarak turizme daha fazla istikamet verebilmek ismine uğraşlar içerisindeyiz. Yaklaşık 2-3 yıldan beri Kuyumcu Kent Projesi konusunda ağır efor sarf ettik ve işin sonuna geldik. Moloz mevkiinde Kuyumcu kentimizi yapacağız, gelen turistleri orada ağırlayıp eserlerimizi orada sergileyip satışa sunacağız. Trabzon’dan kuyumculukla ilgili direkt ihracat yapamıyoruz. İstanbul üzerinden yapmak durumundayız” dedi.

Kuyumculardan Zekeriya Tonyalı da yaptığı açıklamada “Bu yıl, bundan evvelki yıla göre işlerimiz daha hareketli daha ağırdı. İstediğimiz düzeyde şayet olmazsa bile pandemi devrine nazaran epey epeyce daha uygundu. Doğu Karadeniz Bölgesi olarak halkımızın altına teveccühü var. Altını da yatırım olarak gördükleri için beklenti olayı her vakit yüksek. yıllarden beri üretilen Hasır Bileziğimiz var ve son vakit içinderda telkâri işi başladı. Dünyanın her yerine özellikle Arap ülkelerine, Almanya, İngiltere her yere Trabzon Hasır Bileziğini ihraç ediliyor. Trabzon Hasır Bileziği’nin dünyada tek üretilen yeri burası. İddiam yılda 50-60 milyon dolar ihraç potansiyeli var diye kestirim ediyorum” diye konuştu.

Altın gramının yılbaşından evvel bin 400 TL’ye çıkabileceği istikametinde söylentiler olduğuna dikkat çeken Tonyalı, “Altının gramı stabil. Şu anda bin lira üzerinde. Fakat dünyadaki ekonomik kriz nereye ulaşacağı ne vakit patlayacağı muhakkak değil. Varsayımımız, aldığımız bilgilere göre yılbaşından evvel bin 200, bin 400 TL ortası olma talihi yüksek görünüyor. Altın her vakit karlı bir yatırım” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...
 
Üst