AB misyonuna İtalya veya Fransa liderlik ediyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
31 Ocak 2024, 19.33


Uluslararası Para Fonu'nun tahminine göre, Yemen kıyılarındaki gerilimin ardından konteyner trafiği yüzde 30 düştü
Tgcom24

Rai1'deki Porta a Porta yayınında konuşan Tajani için Kızıl Deniz dolayısıyla “ticaret trafiğini garanti altına alacak bir askeri savunma misyonu” olacak.


Crosetto: “AB hızlı ve ciddi bir şekilde karşılık verdi”


Crosetto da konuyla ilgili konuştu ve gayrı resmi AB Savunma Bakanları Konseyi oturum aralarında şunu doğruladı: “İspanya karargâha ev sahipliği yapma isteğini belirtti. İtalya, Yunanistan ve Fransa misyonun liderliğini devralma olasılığını teklif etti.” Bu bir rekabet değil, önemli olan misyonun ortak olması ve en fazla sayıda Avrupa ülkesini içermesidir.”

“Husi saldırıları savaş eylemidir”


Crosetto'ya göre, “Kızıldeniz'deki Huti saldırıları, yalnızca fiziksel değil aynı zamanda bazı ülkelerin iletişim kanallarını kesme, ekonomilerini etkileme ve Çin ve Rusya gibi diğerlerini kolaylaştırma stratejisini içeren melez bir savaş eylemini temsil ediyor.” Gemileri saldırıya uğramayan. Bu nedenle tehdidin tehlikesini göz önünde bulundurarak, BM'nin de müdahalesini umuyorum” diyerek, serbest dolaşımın önemini paylaşan ve ticaret yolları belirlenen AB dışı ülkelerin de Aspides misyonuna katılmasını umuyorum. Husi terör saldırıları nedeniyle tehlike altında.

IMF: Kızıldeniz'deki konteyner trafiği yüzde 30 azaldı


Bu arada Uluslararası Para Fonu'nun tahminine göre Kızıldeniz'deki konteyner trafiği %30 oranında azaldı. IMF daha sonra 2023'ün ilk yarısında Süveyş Kanalı üzerinden yapılan ticaretin küresel ticaretin %12'sini ve küresel konteyner trafiğinin %30'unu temsil ettiğini hatırlattı.

İlgili
 
Üst