AB’de doğal gaz korkusu: Rusya’nın elindeki silaha tek tahlil Türkiye

semaver

Global Mod
Global Mod
Doğalgaz muhtaçlığının yüzde 90’ını ithal eden Avrupa, bir sefer daha güç kriziyle karşı karşıya. Rusya ve Ukrayna içinde tansiyon giderek yükselirken, Rusya’nın doğalgazı kesme ihtimali AB’de dert oluşturuyor.

Başka taraftan global doğalgaz fiyatlarının tarihî doruklara ulaşması da AB’yi endişelendiriyor. Avrupa’ya gaz nakil sınırının gelecekte nasıl şekilleneceği sorusu gündeme gelirken, uzmanlar güç nakli konusunda AB için Türkiye’nin stratejik pozisyonunun bir sefer daha değer kazandığı görüşünde.

Avrupa’ya ulaştırılacak doğalgazda en ekonomik ve muteber güzergâhın Türkiye olduğunu söyleyen Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Alım, öteki yolların ekonomik maliyetinin yüksek ve güvenlik bakımından da problemli olduğunu belirtti.

“KARŞILIKLI ÇIKARLARI VAR”

Türkiye Gazetesi’ne konuşan Alım “AB, Türkiye’nin stratejik pozisyonu ve kıymetini göz gerisi edemez. Gazın hem arzı tıpkı vakitte transfer yolu noktasına Türkiye kilit bir ülke olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Asıl sorunun Batı dünyası ve Rusya içinde Doğu Avrupa’daki nüfus ve hâkimiyet gayreti olduğunu söyleyen Alım “Avrupa’nın yumuşak karnı doğalgaz tedariki. Rus gazına gereksinimleri var. Hem tedarik manasında tıpkı vakitte transfer manasında Rusya belirleyici bir güç. Ukrayna krizi kolay kolay silahlı bir çatışmaya dönüşmez. Savaş çıkması Rusya’nın da işine gelmez zira Ukrayna da artık küçük bir ülke değil. Ordusunu güçlendirdi. ABD’den İngiltere’den silah yardımı alıyor. Silah teknolojisini geliştiriyor. Tarafların birbirlerinden karşılıklı olarak çıkarları var. Bilhassa kışın bu soğuk günlerinde Avrupa’nın Rus gazına muhtaçlığı var” dedi.

RUS GAZI JEOPOLİTİK SİLAH

Avrupa, doğalgazının yarısını Rusya’dan, kalanını da büyük ölçüde Norveç ve Cezayir’den temin ediyor. Moskova ise Avrupa ve NATO ile kriz durumda vakit zaman doğalgaz kozunu gündeme getiriyor. Rusya, daha evvel de Avrupa’ya Ukrayna üzerinden verdiği doğalgazda yaklaşık yüzde 25 oranında bir kısıntıya gitmiş, Polonya üzerinden gaz akışını ise büsbütün durdurmuştu. Güç uyuşmazlıklarında da Kiev’e gaz arzını kesmişti.

BİZ OLMADAN EASTMED SIKINTI

Doğu Akdeniz’den Avrupa’ya doğalgaz transferi projesi EastMed bir kez daha gündemde.

ABD’nin EastMed projesinden takviyesini çekmesi ve uzmanlar tarafınca, projenin ekonomik olmadığının lisana getirilmesi son günlerde biroldukça ülke tarafınca kabul görüyor. Bu doğrultuda İsrail, Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY), Girit, Yunanistan ve oradan da Avrupa’ya ulaştırılması planlanan EastMed boru çizgisi projesinin rafa kaldırıldığı, bunun yerine en sağlam ve ekonomik yolun Türkiye üzerinden geçeceği görüşü ön plana çıkıyor.

İsrail ve GKRY gazını deniz altından Yunanistan’a taşımayı öngoren ‘EastMed Boru Çizgisi Projesi’ yaklaşık 1.900 kilometre uzunluğa sahip. Büyük kısmı denizin altından geçecek projenin maliyetinin 7 ila 15 milyar avro civarında olacağı varsayım ediliyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Okumaya devam et...
 
Üst