Amerika’nın en cömert iş adamı Charles Feeney’e elveda

taklaci09

Global Mod
Global Mod
2016 yılının son bağışı – Feeney, Aralık 2016’da öğrenciyken gittiği Cornell Üniversitesi’ne yaptığı 7 milyon dolarlık bağışla servetinin kasasını resmen boşaltırken, beş yetişkin çocuğuna tahsis edilecek nispeten küçük bir miktar olan iki milyon doları da kendisine ayırmıştı. çocuklar.


Birikmiş servet – Onlarca yıl boyunca Feeney, New York, Londra, Paris, Honolulu, San Francisco, Colorado’daki Aspen ve Fransız Rivierası’nda milyarlarca dolar ve görkemli konutlar biriktirmişti; ancak 50. yaş gününün yarısına gelindiğinde, iş adamı, varlık duygusuyla ilgili şüphelere kapılmıştı. bu kadar zenginliğin peşinde. Bunun nedeni, New Jersey’deki mütevazı işçi sınıfı Katolik bir ailenin çocuğu olarak öğrendiği basit değerlerde yatıyordu.Hayatın değişimi – Böylece Feeney geri adım attı: bileğine 10 dolarlık bir saat taktı, nabobların uğrak yeri olan sosyal çevreleri terk etti, ekonomi sınıfında uçmaya başladı ve limuzinler yerine metroda seyahat etmeye başladı. Daha sonra Bill Gates ve Warren Buffett gibi iş adamlarının takip ettiği seçimlerin öncüsü olan milyarder, parasını isimsiz olarak dağıtmaya karar verdi. Feeney’nin 1997’de “maskesi düşürüldü” çünkü gümrüksüz satış imparatorluğunun Louis Vuitton Moët Hennessy’ye satılması onun artık anonim kalmasına izin vermeyen yasal mekanizmaları tetikledi.


Bağışlar – Hediyelerden yalnızca prestijli üniversiteler ve hastaneler (Cornell Üniversitesi veya New York’taki Mount Sinai Hastanesi gibi) faydalanmadı. Birçok küçük kurum hayatta kalmalarını, kökenlerini unutmayan Feeney’nin cömertliğine borçludur: Aslında bağışlarının önemli bir kısmı İrlanda üniversitelerine veya hastanelerine (Dublin City Üniversitesi, Trinity College, Limerick Üniversitesi) gitmiştir. Feeney aynı zamanda Sinn Fein’in (IRA’nın siyasi kolu) Amerika şubesinin de ana finansörüydü ve paranın yalnızca şiddet içermeyen faaliyetlerde kullanılması yönündeki koşulları, 1998’deki Hayırlı Cuma barış anlaşmasının başarısına katkıda bulundu.
 
Üst