Bakan Nebati: EYT’nin bütçeye maliyeti bu yıl 255 milyar lira

semaver

Global Mod
Global Mod
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haber ajansları ve gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Geçen yılın aralık ayına kadar EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik fazlaca sıkı önlemler aldıklarını belirten Nebati, “Bana Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak ‘Bu ödemeyi yapacaksın’ dediklerinde benim hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yılın mayıs ayından itibaren EYT ile ilgili hazırlıklarını sürdürdüklerini anımsatan Nebati, “Emekli ve memurlara 1 puanlık güzelleştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi 270 milyar lira. EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik fazlaca sıkı önlemler aldık. EYT’nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık, kasada hazır duruyor. Buna KGF kefaletleri dahil değil” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN SUÇLAMALARINA ÜZÜLDÜM’

Bakan Nebati, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin net yanılgı noksan datalarıyla ilgili argümanlarının sorulması üzerine şu karşılığı verdi:

“Net kusur noksan suçlamalarıyla başladı, güya bu ülke kara para aklıyor, uyuşturucu parasıymış üzere tabir eden cümleler kullandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin muhalefet partisinin genel liderinin söylemiş olduği bu tabir kendi ülkesini itham eden epey ağır suçlamalardır. Güya bir tek Türkiye’de net yanılgı noksan varmış üzere bir suçlamada bulundu, nitekim üzüldüm. Ülkesine azıcık hürmet duyan, azıcık seven, milliyetçilik hissini yaşatan birisi o sözleri kullanmazdı. 2021 datalarına bakılırsa ABD’deki net yanılgı noksan 137 milyar dolar, 2021’de GSYH’ye oranı binde 6, Almanya’da 60 milyar dolar net yanılgı noksan, GSYH’ye oranı yüzde 1,4, İngiltere’de 25,5 milyar dolar yüzde 0,8, Türkiye’nin net yanılgı noksanı 2002’de 1,4 milyar dolar binde 2, 2022’de bu sayı 21 milyar dolara çıkıyor, GSYH’ye oranı yüzde 1,5 civarında olacak. İngiltere’nin net kusur noksanı da bu vakitte 25 milyar dolardan 69 milyar dolara, Almanya’nın 60 milyar dolardan 88 milyar dolara çıktı.”

’90’LARDA YEŞİL SERMAYE DENİLEREK ÖTEKİLEŞTİRİLEN BİR ZİHNİN DIŞAVURUMU’

Bakan Nebati, Kılıçdaroğlu’nun kimi kamu ihaleleriyle “5’li çete” olarak tabir ettiği kümelere haksız çıkar sağlandığı tezlerinin sorulması üzerine de “Nitelediği bireyler yalnızca Türkiye’de iş yapmıyorlar, yurt haricinde da iş yapıyorlar, birtakım vilayetlerde belediyelere de iş yapıyorlar. Bir iş adamı nerede ticaret var ise oraya para kazanmaya sarfiyat. İhaleler şeffaf, süreçler şeffaf, ödemeler bankalar üzerinden yapılıyor. Bu 90’lı senelerda yeşil sermaye denilerek ötekileştirilen bir zihnin dışavurumudur. Bu tıp ötekileştirmeleri yapmak ve Türkiye’yi kara para cenneti olarak nitelendirmek hakikat değil. Bunlar ülkeye taammüden ziyan vermek için kullanılan cümlelerdir” değerlendirmesinde bulundu.

Nebati, yapılandırmaya ait sorular üzerine, 40-50 yıldır tahsil edilemeyen kamu alacakları olduğunu, bunun da kamu üzerinde bir yük oluşturduğunu söylemiş oldu. Bu sebeple yapılandırmada 2 bin liranın altındaki alacakların temizlenmesi istikametinde düzenlemeye gittiklerini anımsatan Nebati, yalnızca bu düzenlemenin 7,9 milyon kişiyi ilgilendirdiğini bildirdi.

Nebati, besin enflasyonunun azaltılmasına ait bir soru üzerine de enflasyona karşı sabit ve dar gelirlilere yönelik fiyat artışları yaptıklarını hatırlattı. Bakan Nebati, “Gıdada fiyatlarını artıracak bir münasebet yok. Gübre, mazot meblağları geçen yılın altında. İşçi masrafları hariç rastgele bir yerde artış kelam konusu değil. Besin fiyatlarındaki artışın denetim edilebileceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

‘PARASAL OLARAK OPERASYON ÇEKEBİLECEKLERİ HİÇBİR ALAN YOK’

Türkiye’de seçimleri etkileyecek rastgele bir ekonomik operasyon riski görüp görmediklerinin sorulması üzerine de Nebati, “Türkiye’nin makroekonomik göstergeleri rastgele bir operasyona açık değil, yapılan operasyonların bir karşılığı olmaz. Biz ocak ayında borçlanmaya çıktık, 2 milyar 750 milyon dolar borçlandık. Borçlanmalarımızı devam ettiriyoruz. Merkez Bankası rezervlerimiz fazlaca güçlü. Bizim makroekonomik göstergelerde bir problemimiz yok. Mali olarak operasyon çekebilecekleri hiç bir alan yok.” sözlerini kullandı.

‘ALTILI MASA’NIN EKONOMİSTLERİNE DE AÇIKÇA DAVETTE BULUNUYORUM’

Nebati, muhalefetin yol haritasına baktığını ve enflasyonu nasıl önleyeceklerine ait bir yol haritalarının olmadığını belirterek, şöyleki konuştu:

“Altılı Masa’ya da Altılı Masa’nın ekonomistlerine de açıkça davette bulunuyorum. ‘Enflasyonu düşüreceğiz’ diyorlar, bunun için enstrümanlarınız nedir? Açıklasınlar, faiz artıracak mısınız, artırmayacak mısınız? Faiz artıracaksanız, ne kadarlık bir artırım düşünüyorsunuz? Manşet enflasyonla bağlantısı nasıl olacak? Bunlarla işsizlik ve kapanan şirket sayısı ne kadar artacak? Dövizle ilgili de IMF’den borç almayı tasarlıyorsanız, ne kadar borç alacaksınız? Buna ne kadar faiz vereceksiniz? Bu ithalatı ihracatı ne kadar etkileyecek? Bunları hiç kullanmıyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Okumaya devam et...