Bakan Yanık, 2 bin 323 engellinin kamuya memur olarak yerleştirileceğini deklare etti

semaver

Global Mod
Global Mod
Bakan Yanık, yazılı açıklamasında, engellilerin yalnızca gereksinimlerini karşılamayı değil, onların çalışma ömrüne katılmalarını da önemsediklerini bildirdi.

Engellilerin ömrün ortasında yer almalarının kıymetli ögelerinden birinin direkt üretime katılmaları olduğunu vurgulayan Yanık, engellilerin ömrün her alanında var olmalarının önündeki pürüzleri kaldırmanın da istihdam ağını güçlendirmekten geçtiğini kaydetti.

Bakanlık olarak “her birey çalışma ömrüne katılabilir” anlayışıyla engellilerin istihdam imkanlarını artıracak çalışmalar yürüttüklerine değinen Yanık, bu ay sonunda yapılacak yerleştirme için 30 Kasım 2022 prestijiyle kamu kurumları tarafınca 2 bin 323 takım talebinde bulunulduğunu, adayların ÖSYM tercih kılavuzuna nazaran 13 Ocak 2023’te tercihlerini tamamladıklarını aktardı.

“Kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67 bin 985’e çıkarmış olacağız”

Bakan Yanık, 2002’de 5 bin 777 olan kamuda çalışan engelli sayısının son 20 yılda atananlarla 65 bin 662’ye yükseldiğini bildirerek, şu ayrıntıları verdi:

Kamuda engelli memur istihdamı için Engelli Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı’nın 2012’de başladığını anımsatan Bakan Yanık, bakanlık olarak engelli vatandaşların bu imtihan fiyatını karşılamayı sürdürdüklerini belirtti.

Yanık, geçen yıl imtihan için bakanlık bütçesinden 11 milyon 832 bin 875 liranın ÖSYM’ye aktarıldığı bilgisini verdi.

KAYNAK: AA

Okumaya devam et...
 
Üst