Bakan Yanık: Mart ayında 6.6 milyar lira nakdi yarımda bulunduk

semaver

Global Mod
Global Mod
Gereksinim sahibi vatandaşlara yönelik çeşitli toplumsal yardım programlarıyla dayanak olduklarını belirten Aile Ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Doğalgaz Tüketim Takviyesinden Elektrik Yardımına, Barınma Yardımından Toplumsal Ekonomik Destek’e, Meskende Bakım Yardımından Genel Sıhhat Sigortası Yardımına kadar birfazlaca başlıkta vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz” dedi.

Hak temelli, hesap verilebilir, objektif kriterlere bağlı ve sürdürülebilir bir toplumsal yardımlaşma sistemini kurduklarını ve bunu devam ettirdiklerini belirten Bakan Yanık, Mart ayı içerisinde gerçekleşen nakdi yardımlara ait açıklamalarda bulundu.

Bakan Yanık, tertipli toplumsal yardım programlarından faydalanan hanelere Mart ayı içerisinde yaklaşık 231 milyon TL Elektrik Tüketim Dayanağı verdiklerini tabir etti.

Bakan Yanık, muhtaçlık sahibi hanelere yönelik Şubat ayında hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Dayanağının birinci ödemelerinin de başladığını belirterek 80,5 Milyon TL ödeme yaptıklarını söz etti.

Bakan Yanık, sıhhat garantisi olmayan ya da sıhhat sigortası primleri Bakanlıkça karşılanan vatandaşların sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmeleri için dayanakta bulunduklarını söz etti. Bu doğrultuda Genel Sıhhat Sigortası primlerinin karşılandığını kaydeden Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın SGK’ye ödemesi gereken 2,6 milyar TL’lik Genel Sıhhat Sigortası primini Bakanlık olarak biz üstlendik. Ayrıyeten 2,8 milyon TL’lik hastane, ilaç, reçete, optik iştirak hissesi ismi altında ödenen fiyatı da hak sahiplerine geri verdik” dedi.

ENGELLİ VATANDAŞLAR AİLELERİ İLE BİRLİKTE DESTEKLENİYOR

Engelli vatandaşlara yönelik siyasetler geliştirmenin yanı sıra ekonomik takviye de verdiklerini belirten Bakan Yanık, bu kapsamda 653 Milyon TL engelli aylığını, 836 Milyon TL yaşlı aylığını ve 1 milyar 260 milyon TL meskende bakım yardımını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdıklarını belirtti.

Gereksinim sahibi ailelerin aile bütünlüğünü muhafazayı hedeflediklerini belirten ve bu doğrultuda Toplumsal Ekonomik Takviye sunduklarını belirten Bakan Yanık, şu sözleri kullandı:

“Ekonomik niçinlerle çocukların ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir ortada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. Bu kapsamda SED ile gereksinim sahibi aileler, çocuklarının başta eğitim olmak üzere başka muhtaçlıklarını karşılayabiliyor. Mart ayı içerisinde ailelerimize toplamda 236 milyon TL takviyede bulunduk.”

Bakan Yanık, “Şartlı Eğitim Yardımı” ile çocukların okula devam etmesi kaydıyla, birinci ve orta tahsil çağında çocuğu bulunan ve toplumsal teminatı olmayan ailelere eğitim dayanağında bulunduklarını, “Şartlı Sıhhat Yardımı” ile de 0-6 yaş içinde çocuğu olan gereksinim sahibi ailelere, Sıhhat Bakanlığının belirlediği vakit içinderda sıhhat denetimlerini yaptırmaları kaydıyla nizamlı nakdi yardımda bulunduklarını belirtti. Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu muhtaçlık sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım gereksinimlerine yönelik olarak takviyede bulunduklarını belirten Bakan Yanık, bu üç yardım kapsamında hak sahiplerinin hesaplarına toplamda 292 Milyon TL’yi hesaplara yatırdıklarını söylemiş oldu.

Bakan Yanık, doğum daha sonrasında talep eden her Türk vatandaşı ve Mavi Kartlılar için Doğum Yardımı kapsamında, Mart ayında yaklaşık 32 milyon TL meblağında takviye sağladıklarını bildirdi.

SYDV’LERE RAMAZAN AYI İÇİN EK KAYNAK AKTARILDI

Bakan Derya Yanık, Ramazan ayı öncesinde gereksinim sahibi hanelerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yaklaşık 224 milyon TL ek kaynak aktardıklarını deklare etti. Bakan Yanık, 202,5 milyon TL SYDV’lere periyodik hisse transferinin da yapıldığını belirterek toplamda 426,5 milyon TL’nin muhtaçlık sahibi vatandaşların kullanmasına ait vakıflara gönderildiğini belirtti.

PANDEMİ TAKVİYELERİ SÜRÜYOR

Bakan Yanık, Kovid-19 pandemisi niçiniyle hayata geçirilen Salgın Toplumsal Dayanak Programı ile dönemsel muhtaçlık sahibi vatandaşlara takviye olmaya devam ettiklerini bildirdi. E-Devlet üzerinden Faz-3 takviye müracaatının sürdüğünü belirten Bakan Yanık, Mart ayında 8,5 Milyon TL meblağında ödeme gerçekleştirildiğini kaydetti.

Bakan Yanık, kış ayları niçiniyle muhtaçlık sahibi vatandaşların barınma şartlarının güzelleştirilmesine yönelik yardımlarının da bulunduğunu belirtti. Yanık, “Bu ay içerisinde aktardığımız 3,5 milyon TL’lik Barınma Yardımı ile oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sıhhatsiz konutlarda yaşayan gereksinim sahibi vatandaşlarımızın meskenlerinin imali bakım-onarımını gerçekleştirdik” dedi.

Muhtaçlık sahibi vatandaşlara yönelik nakdi dayanakların tertipli bir biçimde devam ettiğini söz eden Bakan Yanık, şunları söylemiş oldu:

“Elektrik Yardımından Barınma Yardımına, Meskende Bakım Yardımından Toplumsal Ekonomik Destek’e, Genel Sıhhat Sigortası Yardımından Eğitim Yardımına kadar biroldukça başlıkta vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Bu doğrultuda Mart ayı içerisinde gereksinim sahibi vatandaşlarımıza yönelik 6,6 milyar TL’yi aşan TL nakdi yardımda bulunduk.”

Okumaya devam et...