Borsada küçük yatırımcı nasıl kurtuldu?

semaver

Global Mod
Global Mod
Borsa geçen hafta önemli dalgalanmalar yaşadı. Kâfi seviyede yatırım okur müellifliği olmayan küçük yatırımcıların bu sarsıntılardan önemli ziyan nazaranbileceği tez ediliyordu.

Bir haftanın sonunda, Borsa’daki hareketliliği ele alan Kısa Dalga muharriri Mehmet Çetingüleç, düşük fiyattan pay toplamak isteyenlerin bu kere aradığını bulamadığını tabir etti.Çetingüleç, “Borsada küçük yatırımcı testereden nasıl kurtuldu?” başlıklı yazısında küçük yatırımcının Borsa’daki tavrını şu biçimde kıymetlendirdi:

“İlginç olan, yüksek kıymet kaybına karşın küçük yatırımcıların beklemeyi başarmasıydı. Bu direnç ve sabır, borsaya yeni girenlerin günlükçü değil uzun vadeli yatırımcı olduğunu gösteriyor.

Yatırımcıların panik olmadığı bilgilere de yansıdı. Geçen yıl sonunda 4 milyon olan yatırımcı sayısı 2 Şubat gün sonu itibariyle 3 milyon 990 bine geriledi. Yalnızca 10 bin kişi borsadan çıkmıştı. Fakat 3 Şubat’taki yükseliş sırasında giden 10 bin kişinin geri döndüğü ve yatırımcı sayısının yeniden 4 milyona yükseldiği görüldü. Küçük yatırımcıların borsada kalması paniğin büyümesini önlerken, yüksek fiyattan sattıkları payları düşük fiyattan geri toplamayı planlayanların oyunu bozulmuş oldu. Gerçekten testerelerin çalıştığı, endeksin üst aşağı süratli hareketler yaptığı süreçte işlem hacmi düşük kaldı. Küçük yatırımcılar büyük dalgalanmaları şimdilik ‘mal kaptırmadan’ atlatmış görünüyor.

Peki niye satmadılar?

Yeni gelen yatırımcıların birden fazla birinci defa halka açılan şirketlerin paylarını satın almışlardı. Anlaşılan bu şirketlerin daha fazla prim yapacağını düşünüyorlar.

Ayrıca seçim öncesi pay senetlerinde yeni bir ralli beklentisi devam ediyor. Bu sabrın altında, hükümetin seçime giderken 4 milyonluk dev bir kitleyi mağdur etmeyeceğine, en azından devlet denetimindeki pay senetleri üzerinden endeksi üst taşıyacağına olan inanç da var.

Bundan daha sonra ne olur?

Borsa endeksinin 4 bin 800’lerdeki kritik seviyeyi aşıp 4997’den kapanması kıymetliydi. Üst istikametli ivmelenme için önümüzdeki hafta 5020 ve 5060 düzeylerinin aşılması gerekiyor.

(…)

Borsa İstanbul’da kaba tabiriyle ‘keriz silkeleme’ seanslarının şimdiye kadar başarılı olamadığını söylemek mümkün. Bundan daha sonra da benzeri denemeler olabilir.

Ancak elinde pay senediyle düşüşe yakalananlara borsada fazlaca söylenen bir taktiği hatırlatmak gerekir: ‘Bekleyen kazanır…'” (HABER MERKEZİ)

Okumaya devam et...
 
Üst