Brezilya’da yeni kimlik kartındaki “cinsiyet” alanı kaldırıldı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
İnsan Hakları ve Vatandaşlık Bakanlığı, daha fazla yurttaşlığı teşvik etmek ve lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transgender, queer, interseks, aseksüel (Lgbtqia+) için ulusal kimlik kartında değişiklik talep etti ve bunlar hükümetin bu vatandaşları hedefleyen kamu politikalarına olan bağlılığı.


Eşcinsel evlilikler 10 yılda dört katına çıktı


Ulusal Gerçek Kişiler Tapu Sicilleri Birliği’nin (Arpen-BR) verilerine göre, Brezilya’da eşcinsel evlilikler son on yılda dört kat arttı. 2013’te Ulusal Adalet Konseyi, medeni durum dairelerinde bu tür bir birlikteliğe izin vermeye başladı ve o zamandan beri evlilikler, 2013’teki 3.700’e kıyasla 2022’de 12.897’ye ulaşarak dört katına çıktı. Yaklaşık 13.000 sendika, gerçekleşen tüm evliliklerin yalnızca %0.02’sini temsil ediyordu. geçen sene.


Eşcinsel birlikteliklerin yasal olarak tanınması, yıllardır dünyanın en büyüğü olarak kabul edilen Sao Paulo’da her yıl eşcinsel gurur yürüyüşünü düzenleyen LGBT hareketinin ana bayraklarından biri olmuştur.


Son on yılda, %56’sı kadın çiftler arasında olmak üzere 73.640 eşcinsel sivil birliktelik kaydedildi. En fazla evliliğe sahip Brezilya eyaleti, 30.000 ile %38,9’a eşit olan São Paulo (ülkedeki en kalabalık eyalet), onu %8,6 ile Rio de Janeiro izliyor.
 
Üst