Daha düşük doğalgaz faturası için yapılması gerekenler

semaver

Global Mod
Global Mod
Kış aylarında vaktinde yapılmayan kombi bakımı ve petek paklığı, petek içlerinde kir ve pas birikmesine, konutun gereğince ısınmamasına, faturaların da bir çok kabarık gelmesine niye olabiliyor. Lakin kombi ve petek kullanım tekliflerine dikkat ederek bunun önüne geçmek mümkün. Bu sayede güç israfından ve cep yakan faturalardan kaçınabiliyor.

“Kombi derecesinin en az 25-30 olması lazım”

Yaklaşık 60 yıldır kombi ustalığı yapan Mehmet Aydinç, toplumda bilinenin bilakis az petek açmanın faturaları düşürmeyip yükseldiğini belirtti. Az petek yakma kararı konutun ısınamayacağını ve kombinin daha fazla gaz harcayacağını vurgulayan Aydinç, “Bazı vatandaşlar biz iki tane petek yakıyoruz diyor. Yalnızca 2 petek açık olduğunda kombi epeyce yakar zira başka odalar soğuk oluyor. En az 3 petek açık olması lazım. Yatak odalarındaki petekleri açmaktan korkmasınlar. Salondaki peteklerden bir adedini açabilirler. Kombi derecesinin en az 25-30 olması lazım. Kombi bu derecelerdeyken faturayı fazlaca şişirmez” sözlerini kullandı.


“İki yılda bir bakım yaptırılmalı”

Kombi ve petek bakımı yapılmamasının da faturalara etkisinin olabileceğini aktaran Aydinç, vatandaşların iki yılda bir bakım yaptırması gerektiğini lisana getirdi. Kombi gövdesinde toz birikmesi kararı tüketimin artacağını belirten Aydinç, “Kombinin bakımı epeyce kıymetli. Kombinin gövdesinde toz biriktiğinde yanmasını zorlaştırırız. Kombi yanarken içerideki alev kırmızı çıkıyorsa hayli yaktığının manasına gelir. Alevin mavi bir biçimde yükselmesi lazım. Vatandaşların her sene kombi bakımı yaptırmasına gerek yok. İki yılda bir yaptırsalar kâfi olur” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...
 
Üst