Dolar ve altının gözü Fed’de! Sayılar belirli olacak

semaver

Global Mod
Global Mod
ABD Merkez Bankası Fed, faiz sonucunı bugün 22:00’de açıklayacak. Faiz aralığının %0-%0,25 bandında bırakılması bekleniyor. Fed Lideri Jerome Powell 22:30’da basın toplantısı düzenleyecek, soruları yanıtlayacak.

Fed’in bu görüşmede Mart ayında faiz artıracağına dair bir sinyal vermesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Asıl merak edilen ise Powell’ın 50 baz puanlık bir faiz artırımı konusunda bir işaret verip vermeyeceği.

Dolar hafta genelinde yatay bir seyir izlerken yeni güne de 13.47 liradan başladı.

Piyasaların merakla beklediği Fed sonucu bugün saat 22.00’de açıklanacak. Analistler ve kurumlar bu sene Fed’den yüklü olarak 3 yahut 4 faiz artırımı bekliyorlar. Fakat birinci faiz artırımının bu görüşmede değil mart ayındaki görüşmede geleceği öngörülüyor.

Bugün faizde değişiklik beklenemezken verilecek iletiler ve varlık alım programına dair açıklamalar piyasanın seyrinde tesirli olabilir.

ALTIN FİYATLARINDA RİSK FİYATLANIYOR

Fed’in faiz artırımı programına ait beklenen açıklamaların gelmesi ihtimali altın üzerinde bir süre baskı oluşturmuştu. Ons altın fiyatları istikrarsız seyre yönelmişti. Son bir aydır ons altın fiyatlar 1800 doların üzerinde kalma çabasını sürdürüyor. Piyasa uzmanları Fed’in faiz artırma ihtimalini altının oldukcatan fiyatladığını bundan dolayı da geri çekilmelerin sert olmayacağını belirtiyorlar. Gerçekten altın meblağları izlendiğinde de bu durum kısmen de olsa gerçekleşmiş üzere duruyor.

ALTIN İÇİN REKOR BEKLENTİSİ

Heraeus Precious Metals, 2021 yılında ons altın meblağlarının 2028 dolar ile tarihi yüksek düzeye ulaştığını ve bu seviyeyi 2022 yılında bir daha test edebileceğini deklare etti.


Faiz artırımlarının kıymetli metaller için negatif tesir yaratabileceğini fakat ABD’de faizlerin yavaş süratte artırılmasını beklediklerini belirten Heraeus, faiz artırımlarından daha sonra da gerçek getirinin sıfırın altında olacağını ve bunun da altın fiyatlarına dayanak sağlayacağını deklare etti. 2022 yılı için ise ons altın fiyatlarının 1700-2120 dolar içinde olabileceğine değindi. Ons altın ise güne 1847 dolardan başladı. Gün ortasında en düşük 1846 dolar, en yüksek de 1850 dolar düzeyini gördü. Gram Altın tarafında ise yatay hareket hakim durumda. Gram altın güne 798.4 liradan başladı. Gün ortasında en düşük 798.4 lira, en yüksek de 804.5 lira düzeyini gördü.

FED KARARI ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Teşviklerin geri çekilmesinde Şubat beklentisi

Standard Chartered’a bakılırsa Fed varlık alımlarının azaltımını Şubat ayında tamamlayabilir. Kurumun G-10 FX Araştırmaları Yöneticisi Steven Englander, “Bu, karar metninde şahin görünebilir, fakat Powell varlık alım azaltımında biraz daha süratli giderek faizlerde biraz daha yavaş ilerleyebileceklerini umduklarını söylerse, bu biçimde piyasa dostu olur” değerlendirmesini yaptı.

birebir vakitte kurumun baz senaryosu hala varlık alımları azaltımının mart ayında tamamlanması tarafında. Englander, “Powell, FOMC’nin enflasyonu rayına oturtmaya kararlı olduğunu ve hala bir ölçü niceliksel sıkılaşma ile bir arada birkaç artışın kâfi olacağına dair umutlu olduğunu söylerse, bu piyasa fiyatlandırması için güvercin tesir yaratır” dedi. Kurum bu yıl yalnızca iki faiz artırımı öngörüyor.

Tahvil piyasaları nasıl reaksiyon verecek?

Kimi stratejistlere bakılırsa, geçen hafta ABD pay senedi piyasalarında yaşanan satış dalgası müddetince yüksek faiz bekleyen yatırımcıların konum kapatması, tahvil piyasalarının bugünkü Fed açıklamalarına daha makul bir reaksiyon verebileceğine işaret ediyor.

JPMorgan Chase & Co.’nun müşterileri ile gerçekleştirdiği ve dün yayımladığı haftalık anket de tahvil konumlarında ‘kısa’dan ‘nötr’e geçiş olduğuna işaret etti. Buna nazaran tüm müşterilerin tahvil kısa konumları 7 yüzde puan düşerken, uzun konumlar değişmedi. Faal müşteri kısa durumları da 12 yüzde puan geriledi ve bir daha uzun konumlar birebir kaldı.

Citi stratejistleri Bill O’Donnell ve Ed Acton, “Hisse senedi piyasasındaki dalgalanmalar, bu yılın birinci birkaç haftasında ABD tahvillerinde oluşan ve çoka kaçmış durumda olan taktiksel açık konum tabanını temizlemek için kâfi oldu” değerlendirmesini yaptı.

Stratejistler, piyasanın bugünkü Fed açıklamasına “uzun vakittir birinci kez” istikrarlı bir yerde gidiyor üzere göründüğüne işaret etti. Açık duruma ait CME Group Inc. dataları de – yatırımcıların konum sahibi olduğu mukavelelerin sayısı – geçen hafta ABD Hazine tahvili vadeli süreçlerinde fiyatlar yükseldikçe kısa konumların kapatıldığı görüşüyle uyumlu olarak keskin düşüşler gösteriyor.

birebir vakitte DBS Bank Ltd Stratejisti Eugene Leow’a nazaran yatırımcılar ABD enflasyonunun artışı karşısında gergin olduğu için, riskler getiri eğrisinin yakın tarafında daha üst taraflı olmaya devam ediyor.

Okumaya devam et...
 
Üst