El Halil şehri Arap ve İsrail vatandaşları arasında ikiye bölündü

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Yaklaşık 30 kilometre güneyde yer alıyor Kudüs, El Halil en kalabalık şehridir Batı Bankası ve onlarca yıldır bu zorunlu yakınlığın sembolü iki halk arasında Arapça ve şu İsrail. Burada iki tarafı birbirinden ayırmak için her şey çitlerle, dikenli tellerle, beton bloklarla ve duvarlarla ayrılmış durumda. Çünkü iki halkın buluşması bazen çatışmalara ve şiddete yol açıyor. Onu anlatıyorlar”Sırtlanlar“7 Ekim’deki çatışma öncesinde El Halil’e gelenler, şehrin nasıl iki ayrı bloğa bölündüğünü ve sınırı geçmek gerektiğinde ne olacağını anlatıyor.
Arapların serbest dolaşımı için belirlenmiş, ancak İsraillilerin serbest dolaşımı için yasaklanmış alanlar var ve bunun tersi de geçerli. Sol tarafta H1 bölgesi yaklaşık yaşıyorlar 200 bin Arapsağda iken H2 bölgesi onlar yaşıyor 700 Yahudi. Gazeteci Marco Maisano, “Bölünme anlaşmalarından sonra Filistinlilerin İsrail kontrolündeki bazı bölgelere gitmelerine izin verildiğini söylüyor. Ancak İsraillilerin İsrail tarafından 24 saat izlenen mahallelerini terk etmelerine hiçbir koşulda izin verilmiyor” dedi. askeri”. Kasabaya girdiğinizde aslında Arap tarafından İsrail tarafına uzanan pek çok geçitten birini görmek mümkün. Programın mürettebatını geçmek için İtalya 1 Ordu tarafından kontrol edilen turnikelerden geçmesi gerekiyor, ardından kurşun geçirmez camın arkasında bulunan bazı askerler tarafından belgelerin kontrol edilmesi için ayrılmış bir odaya varıyor. Daha sonra şuraya geçmeniz gerekir: metal dedektörüancak başka bir turnikeyi geçtikten sonra İsrail topraklarına inmek mümkün olacak.

Bu prosedür, evlerine dönmek için İsrail yolundan geçmek zorunda olan tüm Araplar tarafından yapılmalıdır. Araplarla İsraillilerin buluştuğu ve şiddetin sıklıkla patlak verdiği noktalar olmaya devam ediyor. Üstelik şehir sadece yatay olarak değil, bazı durumlarda dikey olarak da bölünmüş durumda. “Aşağıda Araplar var – bir binanın ikinci katındaki gazeteci açıklıyor – burada İsrailliler varken. Evlerin katlarını ayıran metal çit bulunmaktadır. Bu her zaman karşılaşmaların şiddete dönüşmesini önlemek içindir.”

Arap tarafını ziyaret ettiğinizde şehrin ne kadar canlı, trafik dolu ve harika bir pazara sahip olduğunu görebilirsiniz. Ancak İsrail tarafında sokakta bir kişiyi bulmak, asker olmadığı sürece çok zor. El Halil’deki iki bölünmüş halk arasındaki durum 7 Ekim’den önce sakin görünüyordu.”korku ve nefretle bir arada var“.”İsrail ordusu bu kapıyı zırhla kapattı çünkü diğer tarafta İsrailli bir aile yaşıyor“, ayrılığın kendi evinde nasıl gerçekleştiğini gösteren bir Arap vatandaşı açıklıyor. “Kızımın yüzünü şişeyle kestiler“, diye devam ediyor bir arada yaşamanın çok dar alanlarda yoğunlaşması durumunda neler olabileceğini anlatan adam.

Ancak duvarın diğer tarafında da bir o kadar çok insan var. İsrailli aileler dramlarıyla, acılarıyla. “Altı ay önce 17 yaşındaki Arap terörist çitlere tırmanıp tek açık pencereden girerek Halel’i yatağında uyurken öldürdü.. Kızını 13,5 yaşında kaybeden İsrailli bir kadın, onu kalbinden bıçakladı ve öldüğünden emin olmak için yedi kez vurmaya devam etti ve ikinci kurbanın gelmesini bekleyerek odasında kaldı” diyor.
 
Üst