Erdoğan sinyali vermişti! Zincirlere kapatma cezası gündemde

semaver

New member
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlarken marketlerdeki fahiş fiyat artışlarıyla ilgili, “Soruşturmalar sonucunda gerekli adımları attık, atarız. Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor. Bu noktada denetimler epeyce daha farklı uygulamalarla devam edecek. Zira para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının haricinde atılacak adımları da birinci kabine toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıyeten gideriz. Değişik teklifler var. Bütün sorun yaptırımın fazlaca daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım” değerlendirmesini yapmıştı.

Erdoğan’ın akabinde MHP Lideri Devlet Bahçeli de partisinin küme toplantısında, “Sürekli artırım yapan zincir marketlerin FETÖ ile irtibatlarının araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir. Mutfaklarımıza karabasan üzere çöken kim var ise, iki yakasından tutmak devletin asli vazifesidir” demişti.

KABİNEDE ELE ALINACAK

Erdoğan ve Bahçeli’nin marketlerdeki fahiş fiyatlara yönelik art geriye yaptığı açıklamaların akabinde gözler yapılacak yeni çalışmaya çevrildi. Hazırlıkları Ticaret Bakanlığı’nda süren çalışmanın bilgileri haftaya pazartesi günü yapılacak kabine toplantısında ele alınacak.

2.8 MİLYAR TL CEZA


AK Parti kurmaylarından edinilen bilgiye göre, bugüne kadar marketlere yönelik 200 bin kontrol gerçekleştirildiği ve uygunsuzluk tespit edilen altı zincir markete 2.8 milyar TL para cezası verildiği tabir ediliyor. Lakin kontrollerin fahiş fiyatlarda rastgele bir düşüşe sebep olmadığı, birtakım alternatif tahlil tekliflerinin masada olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda zincir marketlerin açılış kriterlerinin bir daha düzenlenmesi, sayılarının azaltılması, kapatma cezaları gündemde. Temel tüketim mamüllerinin ekonomik fiyatlarla tüketiciyle buluşacağı Koop-bakkal projesinin de bu kapsamdaki çalışmanın bir ayağı olabileceği tabir ediliyor.

KAYNAK: MİLLİYET

Okumaya devam et...
 
Üst