Fidye yazılımı Avusturya'da belediye yönetimini felç etti ve cenaze törenlerini geciktirdi

bencede

New member
Birkaç gün önce Aşağı Avusturya'daki Korneuburg belediyesinin bilgisayar sistemleri, bir siber saldırıda fidye yazılımıyla şifrelendi. Çalışanlar telefon görüşmesi yapabilecek ancak artık belediyenin ve belediye idaresinin elektronik yönetim sistemlerine ve verilerine erişemeyecek. Yedekleme sistemlerinin de etkileneceği söyleniyor.

DuyuruBelediye yönetimi fidye talebi aldığını doğruladı. Şehirden yapılan bir basın açıklamasından da görülebileceği gibi, çok sayıda güvenlik yetkilisi ve dışarıdan BT uzmanı olaya dahil oldu. Şu anda, suçluların talepleri ve kullanılan fidye yazılımı hakkında herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Belediye, veri sızıntısı durumunda vatandaşları bilgilendirme ve destekleme sözü veriyor. Vatandaşlar bir siber suçtan şüphelenirlerse Avusturya Federal Kriminal Polisi'nin raporlama ofisi ile [email protected] e-posta adresi aracılığıyla iletişime geçebilirler.

Ölüm belgesinin olmaması cenaze törenini geciktiriyor


Korneuburg belediye başkan yardımcısı Helene Fuchs-Moser, yerel medyaya Meinbezirk.at'a şunları söyledi: “Her şey öldü; kayıt formlarını, ölüm belgelerini veya transfer faturalarını bile yazdıramıyoruz.” Cenazenin kaydedilmesi ve gerçekleştirilmesi için cenaze evlerinin nüfus müdürlüğü tarafından verilen resmi bir ölüm belgesine ihtiyacı vardır. Ölümün, nüfus dairesi personeli tarafından nüfus kütüğüne kaydedilmesi gerekir ve ancak daha sonra ölüm belgesi verilir.

Mezarlık yazılımı 2022 sonunda Hamburg'la ilgileniyor


Kasım 2023'te Swabia'daki on iki belediyenin veri merkezine düzenlenen siber saldırı, yalnızca nüfus kayıt ve kayıt sisteminin başarısız olmasına yol açmakla kalmadı, aynı zamanda mezarlığın yazılımını da etkiledi. Hamburger Abendblatt'ın bildirdiğine göre, Aralık 2022'de siber suçlular Hamburg AöR mezarlıklarının BT sistemlerine saldırıp verileri şifrelediğinde, birçok Hamburg mezarlığı doğrudan kurban haline geldi. O dönemde sadece parktaki birkaç mezarlık değil, iki krematoryum da etkilenmişti.

Saldırı, mezarlıklar ve cenaze evleri arasında cenaze törenlerinin tarihleri ve defin yerleriyle ilgili iletişimde kesintilere neden olmakla kalmadı, aynı zamanda sahadaki kapı ve girişlerin kilit sistemlerinde de sorunlara yol açtı. Telefon sistemi yeniden çalışmaya başladıktan sonra sorumlular, ölü yakma izni almak ve cenaze işini sürdürmek için e-posta yerine eski fakslara başvurdu.


(Mac)Haberin Sonu
 
Üst