Fidye yazılımı: Epic Games bir siber saldırının kurbanı olabilir

bencede

New member
Mogilevich fidye yazılımı grubu kısa süre önce ortaya çıktı ve şimdi video oyunu geliştiricisi ve yayıncısı Epic Games'in sunucularını ihlal ettiğini iddia ediyor. Saldırı sırasında ödeme bilgileri ve şifreler gibi hassas bilgileri görüntüleyebildiklerini ve kopyalayabildiklerini iddia ettiler. Şimdi de Epic Games'e şantaj yapıyorlar. Geliştirici, diğer şeylerin yanı sıra “Fortnite” unvanına sahip büyük bir şirkettir.

DuyuruMuhtemelen hassas veriler kopyalandı


Saldırının ayrıntılarını karanlık ağdaki sızdırılmış web sitelerinde yayınladılar (resme bakın). Sonuç olarak 189 gigabayt veri kopyaladılar. Bu, diğer şeylerin yanı sıra ödeme bilgilerini, e-posta adreslerini, adları, şifreleri ve kaynak kodunu içermelidir. Epic Games şu ana kadar BT güvenliği olayını doğrulamadı. GÜNCELLEME: Artık saldırıyla ilgili şüpheler var (bu mesajın altındaki güncellemeye bakın).Fidye miktarının ne olacağı henüz bilinmiyor.Bunun çalışan verisi mi yoksa müşteri verisi mi olduğu henüz belli değil. Verilerin gerçek olup olmadığı da belli değil. Diğer fidye yazılımı çetelerinin aksine Mogilevich, saldırısının kanıtı olarak ganimetten bir parça yayınlamadı; bu da güvenlik araştırmacılarının rastgele örnekleri inceleyemeyeceği anlamına geliyor.

Saldırganlar artık verileri satmak istiyor. Bunun fiyatı şu anda bilinmiyor. Web sitelerinde son tarih olarak 4 Mart 2024'ü belirttiler. Bundan sonra ne olacağı belirsiz. Suçlular genellikle çalınan şirket verilerini son tarih sona erdikten sonra yayınlar. Bunun işletmeler için geniş kapsamlı olumsuz sonuçları olabilir.

Büyük video oyunu stüdyoları siber suçlular için popüler ve kazançlı bir hedeftir. 2023'ün sonlarında PlayStation geliştiricisi Insomniac Games yakalandı ve saldırganlar toplam 1,6 TB veriyi kopyaladı. Buna, yayınlanmamış oyunların kaynak kodu gibi hassas veriler de dahildir. Video oyunu geliştiricisinin fidyeyi ödeyip ödemediği bilinmiyor.

Mogilevich grubu, suç soruşturmacılarının Lockbit'e karşı başarılı bir şekilde harekete geçmesinden kısa bir süre sonra adını duyurdu.


(İtibaren)Haberin Sonu
 
Üst