Fidye yazılımı: LockBit hatalarını kabul ediyor ve devlet kurumlarına saldırı planlıyor

bencede

New member


  1. Fidye yazılımı: LockBit hatalarını kabul ediyor ve devlet kurumlarına saldırı planlıyor

LockBit fidye yazılımı grubunun idari liderliği tarafından yayınlanan ve VX Underground'daki kötü amaçlı yazılım uzmanları tarafından onaylanan birinci şahıs beyanında, fidye yazılımı grubu, uluslararası yasa uygulama çabaları karşısında dayanıklılığıyla övünüyor. “Cronos Operasyonu” kapsamında 34 sunucuya el konulmasına ve tutuklamalara rağmen savcılar LockBit'in tüm alanlarını ele geçiremedi. VX Underground'a verilen açıklamada grup, karanlık ağda aktif ve yetkililerin erişimi dışında kalan çok sayıda yedek blog alan adını ve ayna sitesini listeliyor.

Duyuruİhmalin kabulü


LockBit, “tembel” oldukları ve rehavete kapıldıkları için sistemlerinin güncelliğini yitirdiğini kabul ediyor. Sistemlerinin CVE-2023-3824 kod kaçakçılığı güvenlik açığı nedeniyle tehlikeye girdiğinden şüpheleniyorlar ancak kesin olarak söyleyemezler. Ayrıca daha önce bilinmeyen bir sıfır gün istismarının kullanılmış olma ihtimali de var.

Fidye yazılımı grubu, sistemlerinde güvenlik açığını başarıyla tespit eden kişiye doğrudan davet gönderir. Grup, ilgili güvenlik açığını keşfettiği için kişiye ödenebilecek ödül hakkında spekülasyon yapıyor ve daha da büyük bir meblağ teklif etmeye istekli olacaklarını öne sürüyor: “Bir milyon dolardan azsa, gelin benim için çalışın, çok para kazanacaksınız.” muhtemelen benden daha fazla para kazanırsın. FBI'ın bu kişinin yeteneğini takdir etmeyebileceğinden şüpheleniyorlar, ancak LockBit takdir ediyor ve bulduğu hatalar için cömertçe para ödemeye hazır. Siber suçlularla ilgili metnin tamamı FBI'a ve onun “yardımcılarına” yönelik küçümseme yayıyor [gemeint sind die zahlreichen anderen internationalen Strafverfolgungsbehörden].

FBI'ın amaçları hakkında spekülasyonlar


LockBit ayrıca FBI'ın saldırgan eylemlerinin, Fulton County'ye, bir komisyon karşılığında çetenin yazılımını ve altyapısını kullanmasına izin verilen serbest meslek sahibi bir suçlu tarafından Fulton County'ye yapılan ve hakkında hassas bilgiler elde eden bir fidye yazılımı saldırısı tarafından tetiklenmiş olabileceğini de tahmin ediyor. FBI. eski Başkan Donald J. Trump dahil. Grup, bağlı kuruluşlarının hükümetin zayıf noktalarını ve başarısızlıklarını vurgulamak için devlet kurumlarını daha sık hedef alması gerektiğine inanıyor.

LockBit, olayları önemlerinin bir kanıtı ve devlet kurumlarına yönelik saldırılarını yoğunlaştırmaya yönelik bir teşvik olarak görüyor. Bu tür eylemlerin devletin altyapısındaki zayıflıkları vurgulayacağını ve iyileştirme ihtiyacını ortaya koyacağını savunuyorlar.

Fidye yazılımından 100 milyon dolardan fazla para


LockBit, fidye yazılımı faaliyetlerinden 100 milyon dolardan fazla kazandığını doğruladı. Ancak milyonlar motivasyon değil, kişinin inançları uğruna yüksek riskler alma tutkusudur. Sonuç olarak siber suçlular, son dönemdeki aksaklıklara rağmen operasyonlarına devam etmek istiyor.

LockBit, hizmet olarak fidye yazılımının açık ara en büyük grubudur. Güvenlik firması F-Secure tarafından yapılan bir analize göre, geçen yılki tüm fidye yazılımı saldırılarının yüzde 20'sinden fazlası bu çete ve yandaşları tarafından kaynaklandı.

ayrıca oku

Daha fazla gösterdaha az göster

(vza)Haberin Sonu
 
Üst