Fransa’da emeklilik reformu, Macron Parlamentoyu baypas etti

taklaci09

Global Mod
Global Mod
İkinci ve daha karmaşık bir olasılık, prosedürü basit olmayan popüler bir istişare sağlayan bir araç olan ortak inisiyatif referandumunun kullanılmasıdır.


Muhalefet Marseillaise şarkısını söylüyor ve istifa haykırıyor


Macron’un kararı, belirli bir çoğunluğun metni destekleyebileceğine dair güçlü şüphelerinin ardından alındı. Başbakan Elizabeth Borne’un Ulusal Meclis’e girişinde, muhalefet milletvekilleri protesto amacıyla Marsilya sloganları atarak “64 yıla hayır” yazılı pankartlar sergilediler. Duruşma, mahkeme salonuna yeniden düzen getirilmesi için ara verildi. La Borne daha sonra güvene başvurduğunu duyurdu, ancak “istifa, istifa, istifa” bağırışları, yuhalamalar ve Fransız marşının kesintisiz söylenmesiyle birkaç kez sözünü kesmek zorunda kaldı.
“Elysée, Başkan Macron’un kaprislerine göre bir park değil”


Saldıran sosyalist lider Oliver Faure’nin sert yorumu: “Ülkede çoğunluğa sahip olmayan, Ulusal Meclis’te çoğunluğa sahip olmayan bir başkan projesini geri çekmelidir. Başkan”.


Gensoru önergeleri için yirmidört saat Önümüzdeki 24 saat içinde muhalefetin gensoru önergesi verme hakkı olacak. Marine Le Pen’in solun önergelerini de oylayacağını zaten açıklamış olması nedeniyle “enine” olacak olan önergelerin oylanması Pazartesi günü yapılacak. Cumhuriyetçi ya da merkezci milletvekilleri de hükümete karşı oy kullanmadıkça, hükümetin güven üzerine yenilme şansı çok az.


Le Pen: “Demokratik darbe”


Paris’teki Ulusal Meclis’teki Ulusal Meclis lideri Marine Le Pen, Fransa Anayasası’nın tartışmalı 49. maddesinin 3. fıkrası ile Emmanuel Macron’un güven sorununa itiraz etme kararının ardından “demokratik bir darbeyi” kınadı. Anayasa, reformu kabul etmek için. Ulusal Meclis’te toplanan gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada Le Pen, Başbakan Elisabeth Borne’un istifasını istedi ve hükümete karşı gensoru önergesi sunacağını, ancak sırayla soldan olanlara da oy vermeye hazır olduğunu duyurdu. amaca ulaşmak için.

Sendikalar harekete geçiyor


Sendikalar yeni seferberlik ilan ettiler. Bu arada Paris’te 1.500’den fazla öğrencinin katıldığı bir gösteri düzenlendi ve çok sayıda güvenlik gücünün konuşlandırıldığı Parlamento yakınlarına ulaştı. Göstericiler, Emmanuel Macron ve reform aleyhine sloganlar attılar: “Hey Manu, Manu, 49.3 olsun ya da olmasın, reformunu istemiyoruz” ya da “Meclis oy kullanabilir, sokak geri çeker”. Mitingde işçilerin (demiryolu işçileri, rafineriler vb.) katıldığı çeşitli gençlik örgütlerinin, öğrenci birliklerinin ve siyasi örgütlerin temsilcileri hazır bulundu.

Place de la Concorde’da polisle çatışma çıktı, 120 kişi tutuklandı


Polis, göstericilerin emeklilik reformunu protesto etmek için binlerce kişi tarafından akın ettiği Paris’teki place de la Concorde’a müdahale etti. Polis, göstericileri meydanı boşaltmaya zorlamak için bir dizi suçlamada bulundu. Polis, meydanın merkezini işgal eden ve yakınlarda bulunan şantiye malzemesini ateşe verdikten sonra çok sayıda sis bombası yakan kalabalığı uzaklaştırmak için tazyikli su kullandı. En az 120 kişi polis tarafından tutuklandı.
 
Üst