FTC, Avast'a 16,5 milyon dolar ceza vermek istiyor

bencede

New member
Avast'ın Jumpshot yan kuruluşu, çevrimiçi izlemeye karşı iddia edilen korumayı sağlamak yerine tam tersini yaptı: tarayıcı verilerini topladı ve bunları toplu olarak Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephora, Condé Nast ve diğerleri gibi reklamverenlere sattı. Federal Ticaret Komisyonu (FTC) şimdi Avast'a bunun için 16,5 milyon dolar ceza vermek istiyor.

Duyuru2019 yılı sonunda Avast ve AVG tarafından sağlanan, izlemeye karşı koruma sağlaması beklenen tarayıcı uzantısının hatalı davranışı fark edildi. Mozilla, özel veriler aktardıkları için Avast ve AVG uzantılarını engellemişti. Ekim 2018'de Adblock Plus'ın kurucusu Wladimir Palant, uzantıların kişisel verileri URL'ye gönderdiğini fark etti. uib.ff.avast.com gönderdikten sonra.

FTC'den milyon dolarlık ceza


FTC, bildiriminde “Avast'a 16,5 milyon dolar ödeme emri vereceğini ve şirketin web tarama verilerini reklam amacıyla satmasını veya lisanslamasını yasaklayacağını” yazıyor. Bunun amacı, şirketin ve yan kuruluşlarının bu tür bilgileri “ürünlerinin tüketicileri çevrimiçi takipten koruyacağına dair söz verdikten sonra” üçüncü taraflara sattığı yönündeki iddiaları ele almaktır.

FTC, şikayetinde Avast'ın, Çek yan kuruluşu aracılığıyla, müşterilerin tarayıcı bilgilerini tarayıcı uzantıları ve antivirüs yazılımı aracılığıyla adil olmayan bir şekilde topladığını, bunları süresiz olarak sakladığını ve yeterli bildirimde bulunmaksızın ve kullanıcıların rızası olmadan sattığını yazıyor. Ek olarak FTC, Avast'ın, yazılımın üçüncü taraf takibini önleyerek gizliliklerini koruyacağını iddia ederek kullanıcıları aldattığını, ancak ayrıntılı, tanımlanabilir bilgileri kendilerinin sağladığını ve tarama verilerini sattığını müşterilere bildirmediğini iddia ediyor. Özellikle FTC, Avast'ı yan kuruluşu Jumpshot aracılığıyla 100'den fazla üçüncü tarafa veri satmakla suçluyor.

Ferne, Jumpshot'ın Avast'ın 2014 ile 2020 yılları arasında müşterilerden topladığı tarayıcı bilgilerini sattığını açıklıyor. Şikayete göre alıcılar, Jumpshot'a göre tanınabilir bilgileri özel yöntemler kullanarak kaldıracak olan reklam, pazarlama, veri analitiği ve veri komisyoncu şirketlerinden oluşan bir gruptu. Müşterilere aktarmadan önce algoritmalar. FTC, verilerin yeterince anonimleştirilmediğini belirtiyor.

Örneğin, veri akışları, verilerin toplandığı her bir web tarayıcısının yanı sıra ziyaret edilen her bir web sayfası, tam zaman damgası, cihaz ve tarayıcı türü, şehir, eyalet ve ülke için benzersiz tanımlayıcılar içeriyordu. FTC, Avast'ı müşterilerin kişisel verilerini yalnızca toplu ve anonim biçimde aktardığına dair yanlış iddialarda bulunmakla suçluyor. FTC, Avast'ı iddialarının aksine, müşterilerin kullanıcıları izleyebileceği ve mevcut diğer bilgilere bağlayabileceği ürünler bile tasarladığını iddia ediyor.

Teklif edilen emir, müşterilere tazminat olarak 16,5 milyon dolar ödemenin yanı sıra, Avast ve yan kuruluşlarının topladıkları verileri nasıl kullandıkları konusunda yanlış beyanda bulunmalarını da yasaklayacak. Planlanan diğer gereksinimler arasında tarama verilerinin yeniden satışının yasaklanması, müşterilerden açık onay alınmasının istenmesi, Jumpshot tarafından toplanan verilerin silinmesi, müşterilere bildirimde bulunulması ve bir gizlilik koruma programının oluşturulması yer alıyor.

FTC Komisyonu, idari şikayeti mevcut haliyle onaylamak için oybirliğiyle üçe sıfır oy kullandı. Yayının ardından 30 günlük bir yorum dönemi gelir. Komisyon daha sonra geçici kararın nihai versiyonunu yayınlamaya karar verecek.


(Bilmiyorum)Haberin Sonu
 
Üst