Global piyasalarda dolarda düşüş öne çıkıyor

semaver

Global Mod
Global Mod
Fed’in faiz artış suratında düşüş işareti vermesiyle dolar geniş çaplı bir düşüş yapıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,35 düşerek 1.270,15 puana geriledi. Gelişen ülke para ünitelerinin neredeyse tamamı dolara karşı bedel kazanıyor. Bir orta dolara karşı yüzde 2 yükselen Güney Kore wonu yüzde 1,8 artış kaydetti.

Kurlardaki müspet atmosfer paylara de yansıyor. ABD payları Fed daha sonrası S&P 500 endeksi yüzde 0,6 yükselişle çarşamba gününü kapadı. Vadeliler de müspet trendin devamına işaret ediyor.

Asya Pasifik’te pay senetleri endeksinde birkaç istisna haricinde ralli yaşanıyor.

Çin’de Kovid-19 hadise sayısı rekor kırarken CSI 300 endeksi olumsuz ayrışıyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi altı baz puan gerileyerek yüzde 3,69’a indi. AB’nin Rus petrolüne beklenenden esnek fiyat tavanı getirmesiyle petrol düşüşte. Altın da yüzde 0,3 toparlayarak 1.755 dolardan alıcı buluyor.

FED TUTANAKLARINDA ARTIŞ TEMPOSUNUN YAVAŞLAMASI SİNYALİ

bir müddetdir Fed üyelerinin farklı başka yaptığı açıklamalarda vurgulanan önümüzdeki aylarda Fed faiz artış temposununun yavaşlatılması, çarşamba akşamı yayımlanan Fed tutanaklarında da yer aldı. Kasım ayı faiz sonucu toplantısına göre Fed faiz artış suratının düşürülmesinin “yakında uygun olacağını” düşünüyor.

bu biçimdece tutanaklar aralık ayında 50 baz puanlık faiz artış senaryosuna işaret etmiş oldu. Öbür yandan biroldukca Fed üyesi faiz artış döngüsünün biteceği noktanın daha evvel düşünülenden “bir kesim daha yüksekte” gerçekleşeceğini düşünüyor.

Bazı Fed üyelerine nazaran ise faiz temposunda yavaşlama Fed’e enflasyonla çabada ilerlemeyi kıymetlendirme fırasatı sunacak. Öte yandan Fed ekonomistleri Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerine ABD iktisadının gelecek yıl resesyona girme ihtimalinin neredeyse yüzde 50’ye yükseldiğini aktardı. Ekonomistler tüketim harcamalarında düşüş mümkünlüğü, global iktisatta yaşanacak aksilikler ve daha fazla faiz artışının resesyon ihtimalini yükselttiği görüşünde.

bu biçimdece Fed ekonomistleri, FOMC’yi mart ayındaki birinci faiz artışından beri birinci defa resesyon konusunda uyarmış oldu.

Okumaya devam et...
 
Üst