Guantanamo, Suudi mühendis 21 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Suudi mühendis Ghassan Al Sharbi, 2001 saldırılarından sonra “Arizona’da bir havacılık üniversitesinde eğitim gördüğü ve 11 Eylül hava korsanlarından ikisiyle uçuş okuluna gitmişti.“.


Ancak hakkındaki suçlamalar 2008’de düştü. Pentagon, Şubat 2022’de Cidde doğumlu 48 yaşındaki kişinin El Kaide’de “liderlik rolü” olmadığı için serbest bırakılabileceğine karar verdi.


Savunma Bakanlığı, Al Sharbi’nin Suudi Arabistan makamları tarafından gözaltına alınmasını ve “seyahat kısıtlamaları ve sürekli izleme dahil bir dizi güvenlik önlemine” tabi tutulmasını tavsiye etmişti.


Bir yıl sonra, 8 Mart Çarşamba günü ABD askeri yetkilileri, onu anavatanı Suudi Arabistan’a uçakla geri götürdüklerini söylediler.


Ghassan al Sharbi’nin transferi, 11 Eylül saldırılarının ardından şüpheli aşırılık yanlılarının küresel çapta toplanmasının ardından Guantanamo askeri hapishanesini hiç suçlanmamış veya cezalarını çekmemiş tutuklulardan boşaltan en son transferdi.


ABD’li yetkililer yıllardır El Şarbi’yi El Kaide’nin sadık bir destekçisi ve işbirlikçisi olarak tanımladılar.


Al Sharbi, sivil havacılığa yönelik saldırılar amacıyla uçuş dersleri alan Orta Doğulu öğrencilerin olası saldırıları konusunda aylar önce uyarıda bulunan Phoenix FBI ajanının -o zamanlar pek duyulmayan- artık ünlü bir notunda yer aldı. Böylece 11 Eylül 2001’de oldu.


ABD için El Sharbi, 11 Eylül’den sonra bomba yapımı eğitimi almak için Pakistan’a kaçtı. Ertesi yıl orada tutuklandı ve Guantanamo’ya gönderildi.


2022’de bir inceleme komitesi, El Şarbi’nin artık ABD için askeri kamplarda tutulmak için yeterli bir tehdit olmadığını tespit etti. Öte yandan, 11 Eylül hava korsanlarının çoğunun geldiği ülke olan Suudi Arabistan, aşırılık yanlılarının tutuklanması ve rehabilitasyonu için uzun süredir tesislere sahip.


Al Sharbi, bugüne kadar serbest bırakılan ve başka bir ülkeye gönderilen en azından dördüncü Guantanamo tutuklusu. Guantanamo, 2003’teki zirvesinde yaklaşık 600 mahkûma ev sahipliği yaptı. El Şarbi’nin nakledilmesiyle, şu anda hapishanede kalan 17’si, ülkeleri siyasi olarak istikrarlıysa ve onları kabul ederse nakil için uygun kabul ediliyor.
 
Üst