İBB metro sınırı için 925 milyon dolar dış borç alacak

semaver

New member
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Kasım ayı 3’üncü toplantısı Saraçhane’de gerçekleşti.

Meclis 2’nci Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı Başkanlığında yapılan görüşmede İBB idaresinin dış borçlanma talebi karara bağlandı.

Yönetim tarafınca Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP Raylı sistem sınırı projesinde kullanmak üzere 925 milyon 396 bin 200 Dolar artı KDV ve sigorta prim fiyatında dış borçlanma talebinde bulundu.

Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Finansman Müdürlüğü’nün Plan ve Bütçe Kurulu ile Ulaşım ve Trafik Kuruluna gönderdiği yazıda, projenin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Kent aksiyon Planına dahil edildiği aktarıldı.

DIŞ BORÇLANMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Proje finansmanı için bu plan kapsamında, 3 Mayıs 2021 tarihinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile İBB içinde Yeşil Kent Aksiyon Planı mutabakatı imzalanmış olup, ön protokol ile kredi temin sürecine başlandığı tabir edildi.

Komisyon görüşünde ise İBB idaresinin cari borç fiyatı haddini aşması niçiniyle borçlanmanın hayli taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından direkt yahut Vilayetler Bankası aracılığıyla borçlanmasını uygun gördü.

DHA’nın haberine bakılırsa, borçlanma talebi oybirliği ile meclisten geçti.

KAYNAK: DHA

Okumaya devam et...
 
Üst