İran’da kız öğrencilerini zehirleyen 100’den fazla kişi tutuklandı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Ülkenin birçok ilinde tutuklamalar


Tutuklama haberini Irna ajansı veriyor ve olaya karışan kişilerin Tahran, Kum, Zencan, Huzistan, Hamedan, Fars, Gilan, Batı Azerbaycan, Doğu Azerbaycan, Kordestan ve Horasan Razavi vilayetlerinde tespit edildiğini bildirdi.
Hükümet: “Saldırıların amacı korku yaratmak”


Yapılan ilk araştırmalar, bu kişilerin bir kısmının, şer veya macera maksadıyla, sınıfları kapatma maksadıyla ve yaratılan psikolojik iklimden de etkilenerek, zararsız ve pis kokulu gazların kullanılması gibi tedbirler aldıklarını göstermektedir. maddeler”. Tutuklananlar arasında “insanlar ve öğrenciler arasında korku ve dehşet yaratmaya çalışan, okulları kapatan ve İslami düzene karşı karamsarlık yaratan” kişiler var.

Terör bağlantıları için soruşturma


İran İçişleri Bakanlığı, terör örgütleriyle olası bağlantıları bulmak için soruşturmaların sürdüğünü ve son günlerde zehirlenme olaylarının sayısının azaldığını söyledi.

ABD’li uzmanlar: “Tahran zehirlenmelerde suç ortağı”


Ancak Ortadoğu konusunda uzmanlaşmış ABD haber ajansı The Media Line tarafından yapılan bir analize göre, ülke içindeki çeşitli kaynaklar ve İranlı uzmanlar, zehirlenme dalgasının doğrudan hükümetle bağlantılı olmasa bile en azından suçu yetkililerin savaşabileceği “bir avuç Taliban aşırıcısına” atfederek, “böylece İslami sistemi bir bütün olarak muaf tutuyor”. Ajans, bunun, zehirlenmelerin sorumluluğuyla ilgili birkaç hipotezden biri olduğunu ve doğruluğunun bağımsız olarak doğrulanmasının zor olduğu uyarısıyla ekliyor.
 
Üst