İş dünyasından dayanak iletisi: Daha fazla üreteceğiz

semaver

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı daha sonrası deklare ettiğı işbaşı eğitim programı dayanağının bilgileri netleşti. Buna göre, programa katılmak isteyen emekçilerden, 15 yaşını tamamlamış ve İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması koşulu aranacak. Çalışanın patronun birinci yahut ikinci derece akrabası olmaması gerekiyor. Ayrıyeten programa başladığı tarihtilk evvelki bir yıl içerisinde program düzenlenecek patrona ilişkin vergi numarası altında yer alan iş yerlerinde sigortalı olmama kuralı da aranacak.

HANGİ PATRON YARARLANACAK?

Programdan yaralanmak isteyen patronlar için de koşullar netleşti. Buna bakılırsa, patron en az 5 sigortalı çalıştıracak ve İŞKUR’a kayıtlı olacak. İştirakçilerin en az yüzde 70’ini 60 günden az olmamak üzere program müddetinin en az üç katı kadar müddetle istihdam etmeyi garantileyecek. Patronlar, tıpkı vilayette ve birebir vergi numarası altında yer alan iş yerlerinde çalıştırdıkları sigortalı sayısının yüzde 30’una kadar iştirakçi talep edebilecek.

FİYATLAR ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NDAN

İşbaşı eğitim programının müddeti bilişim ve imalat kesimlerindeki iş yerleri ve mesleklerde en çok 6 ay, öbür dallarda ise en çok 3 ay olarak belirlendi. Program günde en az 5, en çok 8 saat olacak. Haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek biçimde planlanacak. İşbaşı eğitim programı iştirakçilerinden iş arayan statüsündekilere Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlara 81,80 TL verilecek.

NEREYE BAŞVURULACAK?

İŞKUR’un yaptığı ödemenin haricinde patron de kendisi aylık brüt taban fiyatın yarısını geçmeyecek biçimde ödeme yaparsa gelir vergisinde indirim yapılacak. Gerekli kaideleri taşıyan vatandaşlar, işbaşı eğitim programlarına 81 vilayetteki Çalışma ve İş Kurumu Vilayet müdürlükleri ile hizmet merkezlerinden ve İŞKUR e-Şube üzerinden müracaat yapabilecek.

ÜRETİM ARTACAK

İstihdamı artırmak için patrona sağlanacak işbaşı takviyesi iş dünyasında yüzleri güldürdü. ATO Lideri Gürsel Baran, programın istihdamı artırmak için gereksinim duyulan olumlu ivmeyi sağlayacağını söylemiş oldu. Baran, “3 yahut 6 ay boyunca tüm fiyatları ile toplumsal takviye primlerinin Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca karşılanmasının, istihdamı artırmak için muhtaçlık duyulan olumlu ivmeyi sağlayacak” dedi.

TESK Lideri Bendevi Palandöken de, hayata geçirilen işbaşı takviye programının Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri olan istihdama tahlil olacağını kaydetti. OSTİM Lideri Orhan Aydın, “İşbaşı dayanak programları ile bir arada çalışan sayımız artacak ve daha fazla üreteceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Okumaya devam et...