Merkez Bankası menkul değer tesis oranında değişikliğe gitti

semaver

Global Mod
Global Mod
TCMB’nin Menkul Değer Tesisi Hakkında Bildiri’de yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yapılan değişikliklere ait TCMB’den yapılan açıklamada, Banka’nın geçen yılın aralık ayında liralaşma stratejisi kapsamında yabancı para mevduattan Türk lirası mevduata dönüşümü desteklemeye başladığı ve Türk lirası mevduat tercihinin güçlenmesi tarafında kıymetli bir adım attığı anımsatıldı.

Devreye alınan bu uygulama sonucunda banka bilançolarındaki Türk lirası hissesi artarken, bankaların fonlama vadesinin uzadığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uygulama banka bilançolarını güçlendirerek finansal istikrarı desteklemiştir. Bu vakit zarfında bankalar TCMB tarafınca 2021 sonunda belirlenen dönüşüm amaçlarını gerçekleştirmiş ve liralaşma stratejisi kapsamında başlatılan Türk Lirası Cinsinden Menkul Değer Tesisi uygulamasına ahenk göstermiştir. Kelam konusu Menkul Değer Tesisi uygulamasında yapılan değişiklik ile menkul değer tesis oranı yüzde 5 olarak güncellenmiştir. Dönüşüm oranı yerine 2023 başından itibaren Türk lirası mevduatın toplam mevduat ortasındaki hissesini temel alan amaçlara nazaran menkul değer tesisi uygulamasına geçilmektedir.”

Açıklamada, yılın geri kalanında ve 2023’te de liralaşma stratejisi kapsamında adımlar atılmaya devam edileceği vurgulandı.

Daha evvelki Bildiri’de menkul değer tesis oranı yüzde 3 olarak uygulanıyordu.

Tebliğ’e eklenen süreksiz unsur ile menkul değer tesis oranı artışına ait geçiş devri uygulaması da ayrıntılandırıldı. Buna nazaran, menkul değer tesis oranında yapılan 2 puanlık artış üzerinden hesaplanan meblağın 28 Ekim hesaplama tarihinde üçte biri, 25 Kasım hesaplama tarihinde üçte ikisi dikkate alınacak.

İLAVE MENKUL DEĞER TESİSİNE AİT GEÇİŞ DEVRİ UYGULAMASI

Öte yandan Bildiri değişikliği ile bankalarca gerçek ve hukukî kişi için hesaplanacak Türk lirası mevduat/katılım fonunun toplam mevduat/katılım fonu ortasındaki hissesine göre ek olarak menkul değer tesis edilecek.

Gerçek ve hükmî kişi için farklı başka hesaplanan oranlardan rastgele biri yüzde 50’nin altında kalan bankalar için 7 puan, yüzde 50 ila 60 içinde olan bankalar için 2 puan menkul değer tesis oranına ek edilecek.

İlave menkul değer tesisine ait geçiş periyodu uygulaması kapsamında hesaplanan fiyatın 30 Aralık hesaplama tarihinde üçte biri, 27 Ocak 2023 hesaplama tarihinde üçte ikisi dikkate alınacak.

Okumaya devam et...
 
Üst