Microsoft biraz geride kalıyor: WSUS bilgisayarları “yönetilen” hale getiriyor

bencede

New member
Microsoft'tan “Pro” ve “Pro Workstation” kurumsal lisanslarına sahip Windows 10 PC'ler hakkında yapılan açıklama birçok yöneticiyi üzdü. Yeterli donanıma sahip bilgisayarlara, bilgisayarlar “yönetilmediği” sürece Nisan ayından itibaren Windows 11 23H2 yükseltme tekliflerinin gösterileceği söyleniyor. Kullanıcılar bunları kendileri başlatabilmelidir. Bu duyurunun patlayıcı detayı “yönetilen” teriminin tanımıydı. Microsoft'un tanımına göre bilgisayarların yönetilen sayılması için belirli araçlara ihtiyaç vardı. Bir bilgisayarı yalnızca bir Windows etki alanına katılarak yönetmek, yönetim değildir. Microsoft şimdi biraz geri adım atıyor: Yalnızca Microsoft Intune gibi ücretli teklifler bu sorunu aşmayı başarmakla kalmıyor, örneğin WSUS da sessizce listeye eklendi.

Duyuru

Microsoft sessizce gereksinimleri değiştiriyor

Başlangıçta şöyle deniyordu: “Yönetilen cihazlar, Microsoft Intune, Configuration Manager veya diğer üçüncü taraf yönetim araçlarını kullanarak yönettiğiniz cihazlardır. Diğer cihazlar yönetilmeyen olarak kabul edilir.”

Perşembe günkü yönetim araçları listesinin ekran görüntüsü

Microsoft Perşembe günü yalnızca ücretli çözümleri, özellikle Microsoft Intune, Configuration Manager veya bilgisayarların yönetildiği kabul edilen “diğer üçüncü taraf yönetim araçlarını” listeledi.

(Resim: ekran görüntüsü / dmk)

Artık şirket daha fazla bilgi vermeden listeyi biraz genişletti.

Liste Microsoft tarafından genişletildi

Daha fazla bilgi vermeden Microsoft, bilgisayarların yönetildiği kabul edilen çözümlerin listesini genişletti.

(Resim: ekran görüntüsü / dmk)

Yönetim yazılımı listesi artık Windows Update for Business'ı (bulut ortamları için) ve Windows Server Update Services'ı (WSUS) (şirket içi AD için) de içeriyor. Her ikisi de bulut veya etki alanı yöneticilerini hiçbir ek ücret ödemeden kullanabilir.

Active Directory'de yönetilen sistemleri yönetilmeyen sistemler olarak ele almak ve kontrolü BT yöneticilerinden almak hâlâ mantığa aykırıdır. En azından artık en kötüsünü önlemek için hiçbir ek ücret ödemeden yüklenebilecek bir güncelleme yönetimi yazılımı var: kullanıcılar işletim sistemi güncellemesini Windows 10'dan 11'e uygun gördükleri şekilde başlatabilirler.

Microsoft, talebimize yanıt olarak henüz resmi bir açıklama yayınlamadı. En azından şirket tepki gösterdi ve en azından yazılım açısından ek maliyet içermeyen bir çözüm sundu. Ancak bir WSUS sunucusunu çalıştırmak daha fazla idari çaba gerektirebilir.

(Bilmiyorum)

Haberin Sonu