NATO'da İsveç'e Macaristan Parlamentosu'ndan yeşil ışık geldi

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Tgcom24
Yalnızca Macaristan eksikti


Budapeşte hükümeti, İsveç'in 2022'de NATO'ya katılımını onaylayan protokolleri sunmuştu, ancak iktidar partilerinin milletvekillerinin muhalefeti nedeniyle konu ertelendi. Yeni ülkelerin kabulü için tüm NATO üyelerinin oybirliğiyle desteği gerekiyor. Yalnızca Macaristan eksikti. İsveç, İttifak'a katılmak için Mayıs 2022'de başvurmuştu.

Orban: “Macaristan'ın güvenliğini güçlendirecek”


Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Budapeşte'de Stockholm'ün Atlantik İttifakına üyeliği lehinde kesin oylamaya ilişkin parlamento oturumunun açılışında, “İsveç'in NATO'ya girişinin Macaristan'ın güvenliğini güçlendireceğini” söyleyerek milletvekillerini onaylama işlemine devam etmeye davet etti. Başbakan ayrıca İsveçli mevkidaşı Ulf Kristersson'un son ziyaretini “iki ülke arasında adil ve saygılı bir ilişki” kurulması ve “görüş farklılıklarının” aşılması yönünde önemli bir adım olarak övdü.

İsveç Başbakanı Kristersson: “Tarihi bir gün”


İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, X hakkında “Bu tarihi bir gün” yorumunu yaptı. “Tüm NATO üyesi ülkelerin parlamentoları artık İsveç'in NATO üyeliği lehinde oy kullandı. İsveç, Avrupa-Atlantik güvenliğine ilişkin sorumluluğunu üstlenmeye hazır.” katma.

Stoltenberg: “NATO İsveç'in üyeliğiyle daha güçlü”


“Macar Parlamentosu'nun İsveç'in NATO üyeliğini onayladığı oyu memnuniyetle karşılıyorum. Artık tüm müttefiklerin onayına göre İsveç, 32. NATO müttefiki olacak. İsveç'in üyeliği hepimizi daha güçlü ve daha güvenli hale getirecek”. Bu, Atlantik İttifakı genel sekreteri Jens Stoltenberg'in X hakkında yayınladığı yorumdur.

Kanun birkaç gün içinde yayınlanacak


Macaristan Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra yasanın önümüzdeki birkaç gün içinde cumhurbaşkanı tarafından yayınlanması bekleniyor ve İsveç, Atlantik Paktı tarafından sağlanan “katılım belgesini” Washington'a sunarak NATO'nun 32. bileşeni haline gelebilecek. Finlandiya örneğinde, Türkiye 30 Mart'a yeşil ışık yakmıştı Geçen yıl Helsinki belgeyi 4 Nisan'da sunarak Türkiye'deki oylamadan beş gün sonra İttifak'a katıldı.
 
Üst