NIS2 BT güvenliğini zorunlu kılıyor ancak yerel yetkililerle uygulamıyor

bencede

New member
“Birlik genelinde yüksek düzeyde ortak siber güvenlik önlemlerine ilişkin” yeni AB direktifi (NIS2), birçok şirketi daha fazla siber güvenlik sağlamaya zorunlu kılıyor. Kamu idaresi, NIS2'nin Almanya'daki uygulamasının açıkça dışında tutuluyor; bu, NIS2 hakkındaki yorumunda yalnızca KRITIS uzmanı Manuel Atug'u şaşırtmıyor. Belediye hizmetleri kamusal yaşamın temeli değil mi? Belediyelere yönelik çok sayıda fidye yazılımı saldırısı farklı bir dil konuşuyor.

Duyuru

Belediye BT istisnasının temeli, belediyelerin ve eğitim kurumlarının Avrupa NIS2 direktifinin kapsamı dışında tutulmasını öngören Kasım 2023 tarihli BT Planlama Konseyi kararıdır. BT Planlama Konseyi, federal ve eyalet hükümetleri arasındaki merkezi BT politikası yönlendirme komitesidir.

Kararı, BT Planlama Konseyi'nin Bilgi Güvenliği Çalışma Grubu'nun geçen yılın Eylül ayına ait durum raporuna dayanıyor. Rapor, NIS2 direktifinin yerel yönetimleri ve eğitim kurumlarını kapsayacak şekilde genişletilmemesini tavsiye ediyor. Ancak BT Planlama Konseyi, Information Security AG'nin FragDenStaat girişimi tarafından yayınlanan tavsiyesinin ikinci bölümünü göz ardı ediyor.

Bu şekilde tasarlanmamıştı

NIS2 kapsamındaki düzenleme, eyaletin ilgili idari yapısına göre uyarlanmış standardizasyona göre önemli bir avantaj sunmadığı için, eyaletlerin kendi eyalet yasalarında standartlar oluşturması gerektiği ileri sürülmektedir. Federal hükümetin planladığı NIS2 Uygulama ve Siber Güvenliği Güçlendirme Yasasına dayanarak eyaletler, yerel yetkililer ve eğitim kurumları için bilgi ve siber güvenlik gereksinimlerini bağımsız olarak düzenleyebilir. Bunun er ya da geç gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kimse bilmiyor.

(nefret)

Haberin Sonu