Öğrencilere müjde! Ödemeler artırıldı, 4 bin 253 TL verilecek

semaver

Global Mod
Global Mod
Hükümet bu yıl da işbaşı eğitim programlarıyla 500 bin gence gelir kapısı açıyor. Etkin iş gücü programlarının kapsamı genişletilirken, program kapsamında yapılan ödemeler de artırıldı.

Buna bakılırsa, iş arayan işbaşı eğitim iştirakçilerine günlük 164 lira, öğrencilere 112 lira, işsizlik ödeneği alanlara da 82 lira verilecek. Programa katılarak iş yerinde 26 gün çalışanlara net taban fiyat fiyatı 4 bin 253 lira hesabına yatırılacak.

PATRONUN MALİYETİ DE DÜŞÜYOR

İş Kurumu’nca düzenlenen faal iş gücü programlarından bu yıl 500 binin üzerinde gencin yararlanması hedefleniyor. İşsizliğin önlenmesinde değerli rol üstüne alan işbaşı eğitim programları bilhassa gençlerin iş ömrüne girmesine büyük katkı sunuyor.

Program kapsamında, işe alınması planlanan işçi iş başında değerlendirilirken yapılacak maaş, SGK ödemeleri Türkiye İş Kurumu’nca karşılanıyor.

Nitelikli iş gücü konusunda kuvvetlik çeken patronlara, işe alacakları bireylerin meslek maharetlerine gözlemleme, işe alımda isabetli karar verme fırsatı sunuyor. Program mühletince patronların maddi yükümlülüğü olmaması maliyette büyük avantaj sağlıyor.

PATRONUN YAKINI KAPSAM DIŞI

Programa İŞKUR’a kayıtlı işsiz, 15 yaşını tamamlamış, patronun birinci, ikinci dereceden yakını ya da eşi olmayan, başlamadan evvelki üç aylık periyotta müracaat yapan patronun çalışanı olmamak gerekiyor.

Öğrenciler, isteğe bağlı sigortalı olanlar ve ziraî faaliyetlerde bulunanlar da bu programlara katılabiliyor. İştirakçiler hem işgücü piyasasında tecrübe kazanıyor tıpkı vakitte patron istihdam edeceği elemanı işin başında bakılırsarek tanıma imkanı buluyor.

birebir zamandaNEYİM HEM İŞ FIRSATI

Programa İŞKUR organize ederken, işyerleri başlatmak için kurumdan talepte bulunuyor. Talebi uygun görülen işyerlerine mevcut istihdamlarının yüzde 10’una kadar iştirakçi hakkı tanınıyor.

En az üç ay müddetle tanınan bu kontenjan dâhilinde iştirakçiler eğitim içerikli çalışıyor. Müddetin sonunda bu iştirakçilerin en az yüzde 50’si olmak üzere, bir daha en az program mühleti kadar istihdam edilmesi gerekiyor.

HAFTALIK 45 SAATİ GEÇMEYECEK

İşbaşı eğitim programı imalat, bilişim kesimlerinde en çok 6 ay, başka dallarda de 3, siber güvenlik, oyun geliştirme, kodlama üzere alanlarda ise 18-29 yaş ortası gençler için 9 ay uygulanıyor. Programlar günde en az 5 ve 8 saat olmak üzere haftada 6 gün, haftalık 45 saati geçmeyecek biçimde planlanabiliyor.

KAYNAK: SABAH

Okumaya devam et...