PSI yazılımına siber saldırı: Müşteriler muhtemelen etkilenmedi, soruşturmalar sürüyor

bencede

New member
Enerji tedarikçilerine yönelik yazılımlar da üreten PSI Software SE'nin bilgisayar sistemlerine yapılan siber saldırının ardından şirket, “veri koruma ihlallerini ve hasarlarını önlemek” amacıyla 15 Şubat'ta sistemlerin internet bağlantısını kesti. web sitesi de çevrimdışına alındı. PSI Software şimdi olayla ilgili daha fazla bilgi içeren statik bir web sitesi oluşturdu.

DuyuruPSI Software sözcüsü Karsten Pierschke çevrimiçi olarak, Federal Siber Güvenlik Ofisi ve Berlin eyaleti kriminal polisinin derhal bilgilendirildiğini söyledi. Etkinin boyutunu doğrulamak için bilgisayar adli tıp uzmanları ve diğer uzmanlar da sürece dahil oluyor. “Verilerin bütünlüğünün sağlanmasına azami özen gösterilmektedir.” Etkilenen sistemler “mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde tekrar kullanılabilir” olmalıdır.

“Müşteri sistemleri etkilenmedi”


Şu ana kadar müşterinin yazılımının tehlikeye girdiğine dair bir kanıt yok. Müşteri sistemlerinin bakımı için uzaktan erişim de etkilenmez. Pierschke'ye göre bu, yalnızca iç altyapıya yönelik saldırının sonuçlarıyla baş etme meselesi.

Enerji sektöründe PSI, özellikle yenilenebilir enerjiyi mevcut ağlara entegre ederken ağ altyapılarını kontrol etmeye yönelik sistemler geliştirmektedir. Müşteriler arasında Eon, Tennet ve Enercity ağ bölümü yer alıyor. Ancak PSI, diğer şeylerin yanı sıra çelik endüstrisi için değer zincirlerini kontrol etmeye yönelik yazılımlar da sunuyor.


(Mac)Haberin Sonu
 
Üst