Sultangazi’de zabıta takımlarından yağ meblağları kontrolü

semaver

Global Mod
Global Mod
Sultangazi Belediyesi Zabıta takımları, ilçe genelindeki marketlerde temel besin ve muhtaçlık mamüllerine yönelik fahiş fiyat ile etiket kontrollerine aralıksız devam ediyor. Zabıta takımları bu sefer de, 10 gün evvel başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali daha sonrası bilhassa ayçiçek yağı başta olmak üzere yağ fiyatlarında yaşanan spekülatif ve haksız artışlar niçiniyle kontrol gerçekleştirdi.

ÜLKE GENELİNDE KÂFİ AYÇİÇEK YAĞI BULUNUYOR

Zabıta takımları, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin “Ülkemizin kâfi miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır, temelsiz tezlere prestij etmeyin, telaş edilecek bir durum kelam konusu değildir.” sözlerine rağmen marketlerde karşılaşılabilecek adapsız fiyat artışlarını önlemek üzere harekete geçti.


HAKSIZ FİYAT ARTIŞINA KARŞI SÜREÇ YAPILDI

Zabıta grupları marketlerdeki reyonları gezerek, besin ve temel tüketim mamüllerinde fiyat artışlarından, raf ve kasa fiyatları içindeki uyuşmazlığa kadar biroldukça bahiste ayrıntılı kontrolde bulundu. Kontroller kararı 6502 sayılı kanun kapsamında, kelam konusu işletmelere yönelik olarak etiket ve tarife bilgisi ile satıştan kaçınma olarak bilinen stokçuluk niçiniyle birtakım işletmelere yönelik olarak süreç yapıldı.

‘İLÇEMİZDE HAKSIZ FİYAT ARTIŞINA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ’

Mevzuyla ilgili konuşan Sultangazi Belediye Lideri Av. Abdurrahman Dursun, Türkiye’nin kuvvetli bir ülke olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemiz kuvvetli ve her alanda kendi kendine yetebilen bir ülkedir. Dünya genelinde besin meblağlarını etkileyen Rusya ve Ukrayna savaşına karşı hükümetimiz her türlü önlemi alıyor. Son günlerde ayçiçek yağı başta olmak üzere yağ çeşitlerinde spekülatif ve haksız fiyat artışlarına şahit olmaktayız. Buna ilçemizde müsaade vermeyeceğimiz bilinmelidir. İlçemizde faaliyet gösteren işletmelerimizin vatandaşların yanında olacağına inanıyoruz. Ancak mümkün ihlallere karşı fahiş fiyat farkı oluşan eserler, raf ve kasa meblağları içindeki fark ile etiketsiz eserler ve stokçuluk yapılması üzere konularda Zabıta gruplarımız vasıtasıyla kontrollerde bulunduk. Vatandaşlarımızı haksız fiyat artışlarına karşı kararlı bir biçimde korumak için kontrollerimize devam edeceğiz.” diye konuştu.

Zabıta grupları, bu husustaki talep ve şikayetlerin Alo 175 Tüketici Müracaat Sınırı ile 444 23 32 numaralı Tahlil Merkezi’ne iletilmesi davetinde bulundu.

Okumaya devam et...
 
Üst