Taksiciler Odası Lideri Aksu: Taksi toplu taşımadan ucuz

semaver

Global Mod
Global Mod
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu taksi fiyat tarifelerini işaret etti.

Yolcu sayısına bağlı olarak konuştuğunu belirten Eyüp Aksu, İstanbul’da taksimetre fiyatlarının toplu taşımaya oranla hayli ucuz kaldığını belirterek, “Bütün vatandaşlarımız, taksimetre fiyatları toplu taşımaya nazaran fazlaca ucuz olduğu için herkes taksiyi tercih etmeye başladı. Bizim masraflarımıza ise yüklü ölçüde artırım yapıldı, bu işi sürdürebilmemiz ismine taksimetre fiyatlarına artırım yapılmasını talep ediyoruz. Biz toplu taşıma aracı değiliz, biz ucuz kaldık” dedi.

En az yüzde 50 oranında artırım talebi olduklarını belirten Aksu, “İstanbul’da trafik hayli ağır, kimi vakit trafikte kilitlenip kalıyoruz. Bekleme, açılış ve kilometre fiyatlarına en az yüzde 50 artırım yapılmasını İBB’den talep ediyoruz” dedi.

“BİR SAAT KULLANIYORSUN kimi vakit 50 LİRA YAZMIYOR”

Taksi ücret tarifesini düşük bulduğunu söz eden taksi sürücüsü Emrah Kınay ise, “Geçen Marmaray’a bindim 16 lira olmuş, otobüse biniyorsun 7-8 lira, taksiye binersin daha âlâ. Yarım saat, bir saat kullanıyorsun kimi vakit 50 lira yazmıyor. Açılışı 9 lira 80 kuruş. Ben olsam ben de taksi kullanırım, Lider Eyüp Aksu’ya katılıyorum” diye konuştu.

“FİYATLAR GEREĞİNDEN KIYMETLİ TÜRK YOLCULAR BİNEMİYOR”

Taksi fiyatlarının yerli yolcu için yüksek bulduğunu söyleyen taksi sürücüsü Volkan Çalışkan, “Fiyatlar şu an bana kalırsa taksilerde gereğinden çok değerli. Fiyatlar düşürülmeli, Türk yolcular binemiyor, yabancı yolcular binebiliyor. Yolcu seçen taksiciler de hayli, ara beğenmiyorlar, gitmek istemiyorlar. Yıl sonundan daha sonra ocak ayında tarifeye aslına bakarsan tekrar artırım gelecek. Türk yolcunun da bu taksiye binebilmesi lazım. Her şeyin fiyatı düşmeli, taksimetrenin de o denli. Taksiler yalnızca yabancılara özel olmamalı, ben ileriden yolcu alsam ve o yabancı olsa düşünmeden taksiye binebiliyor. Türk yolcu ise taksiye binerken düşünüyor” şeklinde konuştu.

“FİYATLARLA ALAKASI YOK”

Eminönü’nde esnaf olduğunu ve birden fazla vakit toplu taşıma yerine taksi kullandığını belirten Miraç Bıyıklı ise, “Taksiye gereksinimi olanlar, ivedi işi olanlar biniyor. Taksi bulamıyoruz, taksi sayısı eksik. Benim iş yerim var Eminönü Tahtakale’de, burada esnafım. Bu noktada 30-40 dakika taksi beklediğimiz oluyor. Fiyatlarla alakası yok, kendini uyanık sanan taksi sürücüleri var, bilhassa Arap müşterilerin peşindeler, birtakım kimi da boşlar ve müşteri almıyorlar. Dürüst taksiciler de var onlar ise ekmeğinin peşinde” sözlerini kullandı.

“TAKSİ FİYATLARI UCUZSA niye SAYISINI ÇOĞALTMIYORLAR?”

Toplu taşımada yoğunluk görmediğini söyleyen yolcu Şemsettin Öztürk de , “Metrobüste de, otobüste de, tramvayda da yer bulabiliyoruz. örneğin birazdan gelen otobüs boş gelecek, iş saatlerinde yoğunluk olabilir. Taksi fiyatları ucuzsa niye sayısını çoğaltmıyorlar? Fiyatlarla alakalı değil, ucuz olduğunu da sanmıyorum. Olağan, taksiciyi de ziyan ettirmeyen, iktisadını kaldıran, kimseyi üzmeyen bir biçimde. Toplu taşıma da daima artan nüfustan dolayı ağır olabilir, lakin iş çıkış saatlerinde ağır oluyor. O saatlere de fazla sefer khalbukilar, bu defa o otobüsler öğle saatlerinde iş yapamayacak” dedi.

Okumaya devam et...