Tarım bölümünden ihracatta ocak rekoru

semaver

Global Mod
Global Mod
2022’de ihracat rekorlarına imza atan tarım bölümü, bu yıla da yükselişle başladı.

Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının başlaması daha sonrası jeopolitik riskler, arza yönelik telaşların hakim olması ve global çapta besine erişimin zorlaşmasına rağmen Türkiye, tarım ihracatına tam gaz devam etti.

Ülkelerin müdafaacı siyasetlerine rağmen Türk tarım dalı, tesirli dış ticaret siyasetini sürdürdü. Ülkelere düzenlenen ticaret heyetleri de Türkiye’nin dış satımında rekorlara imza atmasını sağlayan önde gelen faktörler içinde yer aldı.

Tarım mamüllerine gelen talep de rekor tazelemeye devam ediyor.

Türkiye’nin tarım bölümü, 2 milyar 875 milyon dolarla tüm vakit içinderın en yüksek ocak ayı ihracatına imza attı. Ocakta geçen yılın tıpkı periyoduna bakılırsa yüzde 12,8 artan tarım ihracatı, Türkiye’nin toplam dış satımından da yüzde 14,8 hisse aldı.

Tarım bünyesindeki 6 bölüm ihracat rekoru kırdı

Tarım bünyesinde faaliyet gösteren 10 daldan 6’sı ihracat rekoru kırdı.

Hububat, bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri 989 milyon 465 bin dolar, mobilya, kağıt ve orman eserleri 626 milyon 716 bin dolar, yaş meyve ve zerzevat 325 milyon 101 bin dolar, kuru meyve ve mamulleri 128 milyon 117 bin dolar, zeytin ve zeytinyağı 119 milyon 781 bin dolar, süs bitkileri ve mamulleri 13 milyon 964 bin dolarla tüm vakit içinderın en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirdi.

Ocakta geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran, hububat, bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 19,3, yaş meyve ve zerzevat yüzde 14,3, kuru meyve ve mamulleri yüzde 7,3, zeytin ve zeytinyağı kesimi yüzde 219,2, süs bitkileri ve mamulleri yüzde 12,5, mobilya, kağıt ve orman eserleri yüzde 12,4 ihracat artışı kaydetti.

Yaş meyve ve zerzevat kesiminin ihracatı 100 milyon doları aştı

Tarım bünyesinde rekor kıran bölümlerde Irak, Rusya Federasyonu, Almanya, İspanya ve Hollanda öne çıktı.

Irak’a hububat, bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri 164 milyon 32 bin dolar, mobilya, kağıt ve orman eserleri 76,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Rusya Federasyonu’na yaş meyve ve zerzevat kesimi 102,9 milyon dolar fiyatında dış satım yaptı.

Almanya’ya kuru meyve ve mamulleri 16,8 milyon dolar, İspanya’ya zeytin ve zeytinyağı 45,1 milyon dolar, Hollanda’ya süs bitkileri ve mamulleri 3,8 milyon dolar fiyatında ihracat gerçekleştirdi.

Okumaya devam et...
 
Üst