Türkiye ile imzalar atılmıştı, Komşu’da kritik atılım geldi!

semaver

Global Mod
Global Mod
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, çalışma ziyareti için geldiği Bulgaristan’da mevkidaşı Rumen Radev ile iki ülkenin doğal gaz sistemlerini bağlayacak boru sınırı inşaatının Bulgaristan kısmının temel atma merasimine katıldı.

KOMŞU ATAĞINI YAPTI

Bulgaristan-Sırbistan sonuna yakın Novi İskar’da yapılan temel atma merasiminde, Radev ve Vucic, doğal gaz orta ilişkisinin ekime kadar hazır olacağından dolayı duydukları memnuniyetini tabir etti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, kurulan orta temasın “geleceğe dönük bir yatırım olduğunu” belirterek, “Bu proje hem de ortak Avrupa geleceğimizi inşa edeceğimiz bir ortamda karşılıklı dayanışma, takviye ve yeni teknoloji ile yaklaşımların uygulanması konusunda örnek teşkil edecek.” dedi.


Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de “Bu proje, dostlar içinde, değerli ve büyük şeyler yapabileceklerini gösteriyor. Sırbistan, düzgün ve güç vakit içinderda Bulgaristan’ı ebediyen dost görür ve ona güvenebilir.” diye konuştu.

NOVİ İSKAR-NİŞ BAĞLANTISI

Komşu Bulgaristan ile Sırbistan içinde iki ülkenin ulusal doğal gaz sistemlerini birbirine bağlayacak 170 kilometrelik boru çizgisi, Bulgaristan’ın Novi İskar ve Sırbistan’ın Niş kentleri içinde inşa ediliyor.

Sırbistan kısmının inşaatının son etaba geldiği boru çizgisinin Bulgaristan kısmı 62 kilometreyi bulacak.


Çift taraflı doğal gaz transferi yapabilecek ilişkinin yıllık kapasitesi 1,8 milyar metreküp, Bulgar kısmı inşaatının maliyeti de 76,6 milyon avro olacak.

KAYNAK: AA

Okumaya devam et...
 
Üst