Türkiye’nin birinci hidrojen vadisi kuruluyor! Yerini bakan deklare etti

semaver

Global Mod
Global Mod
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin birinci hidrojen vadisi projesini Balıkesir’de hayata geçireceklerini belirterek, “Bu projeyle yenilenebilir güç şurası gücünde önder olan Güney Marmara bölgesinde hidrojen iktisadını farklı bir boyutta yeşertmiş olacağız.” dedi.

Varank, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Projeleri ile Havran Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin açılış merasiminde, Ulusal Uğraş kahramanlarından Koca Seyit’in memleketi Balıkesir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.


TÜRKİYE BİRİNCİ SEFER HAYATA GEÇİRİYOR

Türkiye’nin hidrojen tesisinin hayata geçirileceği muştusunu veren Varank, Güney Marmara Kalkınma Ajansının koordinatörlüğünü yürüttüğü yaklaşık 37 milyon avroluk projenin Avrupa Birliği (AB) tarafınca desteklenmeye hak kazandığını söylemiş oldu.

Bakan Varank, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“16 üyelik konsorsiyumun hazırladığı Güney Marmara Hidrojen Vadisi Projesi’yle, Türkiye’nin birinci hidrojen vadisi projesini hayata geçireceğiz. Bu proje kapsamında AB’den alacağımız 7,5 milyon avroluk hibe, AB projelerinden tek seferde elde ettiğimiz en yüksek meblağ. Bu projeyle yenilenebilir güç heyeti gücünde önder olan Güney Marmara bölgesinde hidrojen iktisadını farklı bir boyutta yeşertmiş olacağız. Balıkesir’de yıllık en az 500 ton hidrojen ve Türkiye’nin yurt dışına bağımlı olduğu, metanol ve amonyak üzere hidrojen türevleri üretilmeye başlayacak. Yeşil kalkınmaya hizmet edecek ve yalnızca Türkiye’ye değil, Avrupa’ya örnek olacak bu proje de Balıkesir’e ve ülkemize güzel uğurlu olsun diyoruz.”

“TÜRKİYE DÜNYANIN BİRİNCİ 10 İKTİSADINDAN BİRİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde büyük ve kuvvetli Türkiye ideali için çalışmaya devam ettiklerini anlatan Varank, Balıkesir’de kıymetli fabrikalara ziyaretler gerçekleştirdiğini söylemiş oldu.

Varank, Same Deutz-Fahr Traktör Fabrikası’nı ziyaret ettiğini aktararak, şöyleki deva etti:

“Bir İtalyan markası lakin 10 yıldır ülkemizde bulunuyor. Daha evvel motorlarını ithal ederek burada montajını gerçekleştiriyordu. Şu anda Türkiye’de 5’inci jenerasyon traktör motorlarını yüzde 95 yerlilikte artık Balıkesir’de üretecek. ‘Hayırlı uğurlu olsun’ diyoruz. Bunun yanında, Karesi Dokumacılık Türkiye’nin en değerli ithalat kalemlerinden biri olan polimer cipsleri de inşallah Balıkesir’de Bandırma OSB’de üretmeye başlayacak. Milyarlarca liralık bir yatırım şu anda süratle devam ediyor. İnşallah onlar da birinci üretimlerine bu sene başlamış olacaklar.”


“Bu ülke daha yeterli olsun.” diye yüksek amaçlar koyup onların peşinden daima koşturan bir Cumhurbaşkanı ile yol yürüdüklerini vurgulayan Varank, şu biçimde konuştu:

“Türkiye olarak kendimize değerli bir gaye koyduk. Dedik ki ‘Türkiye dünyanın birinci 10 iktisadından biri olacak.’ İşte bunu başarmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ülkemizde teknolojik ilerlemelere, sağlıklı sürdürülebilir ve katma pahalı ekonomik büyümeye imkan sağlayan bir ekosistem oluşturmakta kararlıyız. İşte bugün bu ekosisteme katkı sağlayan Havran Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Güney Marmara Kalkınma Ajansının desteklediği 8 projenin resmi açılışını gerçekleştirmek için huzurlarınızdayız. Havran Bilim ve Teknoloji Merkezi, Balıkesir ve etrafına hizmet ederek bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelere halihazırda sürat kazandırmaya başladı aslına bakarsanız. Balıkesir’den hatta komşu vilayetler olan Çanakkale ve İzmir’in dört bir tarafınca öğrenciler, öğretmenler bu merkezde bir ortaya geliyorlar. 1000 metrekarelik kapalı alana sahip bilim merkezimizde robotik kodlama, üç boyutlu yazıcı modelleme, fizik, kimya, biyoloji, üretim marifetleri, model uçak, model uçak üzere alanlarda 135 deney düzeneği bulunuyor. Bu deney düzenekleriyle öğrencilerimiz okulda öğrendikleri teorik ayrıntıları uygulamayla harmanlıyorlar.”

Varank, merkezde ayrıyeten TEKNOFEST ve bilim fuarlarına da hazırlık çalışmalarının yapıldığını belirterek, buranın kente kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

“YILDA 40 TONA YAKIN ALTIN MADENİ ÇIKARIYORUZ”

Altın madenciliğine değinen Varank, “AK Parti iktidarı öncesinde hiç yapılmayan bir alandı. Şu anda yılda 40 tona yakın altın madeni çıkarıyoruz ve bunu iktisada kazandırıyoruz. Madencilik nitekim hem endüstrinin hem kalkınmanın şayet olmazsa olmaz başlıklarından biri.” sözünü kullandı

Varank, altın rezervlerinin çıkarılması gerektiğine değinerek, şöyleki devam etti:

“Ben madencilik konusuna fazlaca ehemmiyet veriyorum. Altın madenciliğine hayli değer veriyoruz ve bu hususu daima kürsülerde lisana getirmeye çalışıyorum. Beni eleştirenler oluyor. Diyorlar ki ‘Sen tabiat düşmanı mısın? Etraf düşmanı mısın?’ Hayır şüphesiz biz tabiat düşmanı falan değiliz ancak bu işi gerçek yapıyorsanız, kurallara uyarak yapıyorsanız emin olun o altınları toprağın altında bekletmek enayilikten öbür bir şey değil. Bugün Kanada’sı, Amerika’sı dünyanın gelişmiş Batılı ülkeleri, altın madenciliği yapıyorsa biz niçin yapmayalım? Kâfi ki kurallara uyalım, gerekli önlemleri alalım. Hakikat düzgün işimizi yapalım. Onun için bu kıymetleri kesinlikle ekonomimize kazandıralım. TÜMAD Madencilik bu manada en yanlışsız bu işi yapan firmalardan biri. Yalnızca Türkiye’de değil Birleşmiş Milletler nezdinde başarısı tescil edilmiş bir maden şirketi. Şimdiye kadar bu işi hoş yaptılar. İnşallah bundan daha sonra da bizi mahcup etmezler.”

Cumhuriyetin 100’üncü yılında TEKNOFEST’i İzmir, İstanbul ve Ankara’da düzenleyeceklerini belirten Varank, tüm vatandaşları bu etkinliklere katılmaya davet etti.

Varank, kalkınma ajanslarının mahallî potansiyelin ortaya çıkarılmasında kıymetli bir role sahip olduğunu lisana getirerek, “Bu manada Güney Marmara Kalkınma Ajansımız, Balıkesir’de değerli işlere imza attı. İnşallah önümüzdeki devirlerde de bu imzalara devam edecek. Bugün 25 milyon lira bütçeli 8 projenin resmi açılışını gerçekleştireceğiz.” bilgisini verdi.

BALIKESİR’DE 785 MİLYON LİRALIK DAYANAKLA OSB SAYISI 7’YE YÜKSELDİ

Bakan Varank, büyümeye ve gelişmeye açık Balıkesir’de sanayi ve değişen teknolojinin gelişmenini desteklediklerini kaydederek, “Yatırımı ve istihdamı teşvik eden elverişli bir iş ortamını bu kente kazandırmak için epeyce çalışıyoruz. 2002’de kentimizde 3 olan OSB sayısını sağladığımız 785 milyon liralık kredi takviyesiyle şu anda 7’ye çıkardık. Yenileriyle ilgili çalışmalar devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Balıkesir’de hayata geçirilen projeleri de anlatan Varank, “Doğru siyasetler ve adımlarla kentimizin değerli bir sanayi merkezi olarak ‘Türkiye Yüzyılı’na büyük katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

Varank, 2023 seçimlerinin kıymetine işaret ederek “Nasıl bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın gerisinde dimdik durduysanız, Sayın Cumhurbaşkanımızın gereksinimi olan takviyesi ona verdiyseniz biz inanıyoruz 2023 yılında da hakikat değerlendirmeleri yaparak gerçek tercihi gerçekleştireceksiniz. Biz Havranlı hemşehrilerimize, Balıkesirli hemşehrilerimize inanıyoruz. Gelin ‘Türkiye Yüzyılı’nı daima birlikte inşa edelim.” diye konuştu.

Konuşmanın akabinde TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Hasan Yücel, Bakan Varank’a astronomi ölçümlerinde kullanılan tarihi ölçüm aygıtı “usturlap” armağan etti.

ondan sonrasında kurdele kesilerek projelerin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Varank ve birlikteindeki protokol üyeleri, Havran Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni gezdi.

Bu ortada Varank, Balıkesir programı kapsamında ziyaret ettiği Same Deutz-Fahr Traktör Fabrikası, MKS Devo, Karesi Dokuma ile Gönenli Süt ve Süt Eserleri fabrikalarında yetkililerden bilgi alarak çalışanlarla sohbet etti.

Programlarda Bakan Varank’a, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Pakize Memnun Aydemir, İsmail Ok, Adil Çelik, Yavuz Subaşı ve Mustafa Canbey, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, AK Parti Vilayet Lideri Ekrem Başaran ve ilçe belediye liderleri eşlik etti.

KAYNAK: AA

Okumaya devam et...
 
Üst