Türkiye’ye milyarlarca dolar giriş yaptı

semaver

Global Mod
Global Mod
Yatırımcılara, 10 yıl vergi indiriminden makine takviyesine, gümrük vergisi muafiyetinden faiz indirimine kadar biroldukça takviyenin sağlandığı teşvikli yatırımlar, aşılamanın tesiriyle Kovid-19 daha sonrası bir daha hızlandı. Bu yıl eylül ayında teşvike bağlanan yatırımlara otomotiv, elektrik gücü, besin, dokuma, otel yatırımları damgasını vurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı datalarından yapılan belirlemelere göre, bu yıl eylül ayında teşvike bağlanan yatırım meblağı adet bazında yüzde 50 artışla 1,300’e ulaşırken, meblağ bazındaki artış da dikkat çekti. Geçen yıl eylül ayında 16,8 milyar liralık meblağı bu yılın tıpkı ayda yüzde 167,5 artışla 45 milyar liraya yükseldi. Öncelikli yatırımlar ise yüzde 20 artışla 119’a ulaştı. Teşvike bağlanan en büyük yatırım ‘öncelikli yatırım’ kapsamındaki yabancı sermayeden geldi.


NİĞDE’YE SÜT TESİSİ

Bu kapsamda Maxion İnce Jant eksiksiz yeni yatırımla Manisa Yunusemre’de 2 milyar 331 milyon liralık yatırım yapacak. Kelam konusu yatırımla alüminyum kamyon jantı üretecek ve 450 bireye istihdam sağlayacak. Fiyat bazında ikinci büyük yatırım bu sefer yerli sermayeden geldi. Dollvet Biyoteknoloji’nin Şanlıurfa Eyyübiye’de veterinerlik aşısı için 1 milyar 358 milyon liralık tevsi yatırımı gerçekleştirecek. Yılda 1 milyon 278 bin üretimde 100 şahsa istihdam hedefleniyor. Teşviklerde 1 milyar lira eşiğinin üstündeki bir öbür yatırım yerli sermaye Akedaş Elektrik’ten geldi. Kahramanmaraş’ta 1 milyar 250 milyon liralık tevsi yatırımıyla elektrik gücü temin ve dağıtımına yatırım gerçekleştirilecek. Bu yatırımı Niğde Bor’da 873,8 milyon liralık süt sürece tesisi izledi. Abalıoğlu Yem Sanayi günlük 900 ton süt mamulleri imalatının yanı sıra, 180 kişilik istihdam hedefliyor. Kırklareli merkezde eksiksiz yeni yatırımla 500,2 milyon liralık atık geri kazanım tesisi de teşvike bağlandı.

SAKARYA’YA PAKLIK KÂĞIDI FABRİKASI

Enerji ve imalata yönelik yatırımlar da dikkat çekti. Adıyaman’da 451,2 milyon liralık elektrik gücü temin ve dağıtımı, Kayseri’de tam yeni yatırımla 498,3 milyon liralık dokumacılık tesisi, Artvin’de 365,3 milyon liralık gaz yakıtlarının dağıtımı, Düzce’de 364,8 milyon liralık lamine cam üretimi, İzmir’de 320,8 milyon liralık jeneratör aksam ve kesimleri, Kocaeli’de 601,4 milyonluk 75 yataklı hastane, Bursa Karacabey’de 557,8 milyonlu makine imalatı, Bitlis Tatvan’da 414,2 milyon liralık iplik üretim tesisi, Gaziantep’te 427,8 milyonluk makine halısı, Sakarya’da 773,6 milyon liralık yeni paklık kâağıdı üretim tesisi ve Tuzla’da 928,1 milyon liralık kuru yük gemisi teşvike bağlandı.

KAYNAK: TÜRKİYE

Okumaya devam et...
 
Üst