“Ücretsiz Maldivler tatili” vaadine 30 bin kişi inandı

semaver

New member
İki yıl evvel Türk halkının siber güvenliğe ait farkındalığını artırmak maksadıyla “ücretsiz Maldivler tatili” kurgusuyla 130 bin kişinin tıkladığı bir farkındalık çalışmasına imza atan Berqnet Siber Güvenlik Teknolojileri, oltalama akınlarının artan risklerine dikkat çekmek için çalışmayı bu yıl da yineladı. Kurgusal kampanyaya inanarak tıklayan bireylerin sayısı 30 bin olarak kaydedildi. Oltalama akınlarına inanan kullanıcıların sayısının artması niçiniyle Herkes İçin Siber Güvenlik başlıklı bir toplumsal sorumluluk projesine de imza atan Berqnet’in hazırladığı fiyatsız eğitim programına bugüne kadar 50 bin kişi katıldı.

İnternet tarihinin en eski siber hücum biçimlerinden biri olan oltalama yahut kimlik avı hücumları, 2022’de de yeniliğini korudu. 2003’ten bu yana faaliyet gösteren Kimlik Avına Karşı Çalışma Kümesi (APWG) tarafınca hazırlanan 2022 ikinci çeyrek değerlendirmesinde, kimlik avı hücumlarında bir rekor görüldüğü açıklandı. İkinci çeyrekte oltalama ataklarının 1,1 milyona yaklaştığı bilinirken, toplumsal medyadaki tehditlerin birinci çeyreğe kıyasla yüzde 47 arttığı tespit edildi.

İki kampanyanın sonuçlarını bir ortada pahalandıran Berqnet Pazarlama Yöneticisi Serhat Şahin, “İki yıllık süreçte uydurma kampanyaya inananların sayısında kıymetli ölçüde bir azalma görüyoruz. Bu durum kamuoyunun siber güvenlik farkındalığı konusunda olumlu gelişmeler olduğuna işaret etse de hâlâ kat edilmesi gereken yollar olduğuna inanıyoruz. Zira 30 bin tıklama hâlâ epeyce önemli bir rakam” dedi.

30 BİN KİŞİ KİMLİK AVI SALDIRISININ KURBANI OLABİLİRDİ

Farkındalık çalışması kapsamında kullanıcılara “ücretsiz Maldivler tatili” vaat eden bir kurgu oluşturuldu. Temasa tıklayan 30 bin kullanıcı, markanın bahisle ilgili hazırladığı bilgilendirici sayfaya yönlendirildi. Misal bir reklamın gerçek berbat niyetli kimseler tarafınca hazırlanması durumunda, 30 bin kişinin kimlik avı saldırısının kurbanı olabileceğine dikkat çeken Serhat Şahin, “Bu taarruz çeşidi insanların zaaflarını kullanarak, e-posta yahut internet sitesi reklamları aracılığıyla, kullanıcıların kimlik detaylarıne erişmeyi hedefliyor. Başta şirketler olmak üzere herkes için büyük riskler oluşturan oltalama ve kimlik avı hücumları, maddi ve manevi kayıplara sebep olabiliyor. Oltalama akınlarından korunmak için bilhassa parola, kimlik bilgisi üzere hassas ayrıntıları internet siteleriyle paylaşırken kuşkucu olmak gerekiyor. kuvvetli bir parola belirlemenin yanı sıra firewall ve antivirüs üzere yazılımların kullanılması, kurumsal ağların korunması açısından büyük kıymet taşıyor. Bu hususta daha fazlaca bilgiye muhtaçlık duyanlar, Oltalama Akınlarından Korunma Rehberi başlığıyla hazırladığımız dokümanı internet sitemizden fiyatsız indirebiliyor” diye konuştu.

İKİ YILLIK SÜREÇTE “HERKES İÇİN SİBER GÜVENLİK” KAMPANYASI DÜZENLENDİ

2020 yılındaki farkındalık çalışmasının akabinde, toplumdan her bölümün dijital dünyadaki farkındalığını artırmak için Herkes İçin Siber Güvenlik ismi verilen bir toplumsal sorumluluk projesi başlattıklarını hatırlatan Berqnet Pazarlama Yöneticisi Serhat Şahin, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı:

“Proje, parola güvenliğinden taşınabilir belleklere, toplumsal mühendislikten ziyanlı yazılımlara, taşınabilir aygıtlardan akıllı mesken aygıtlarının güvenliğine, uzaktan çalışma güvenliğinden dijital bankacılık ve ödeme süreçlerine bir fazlaca başlığı anlaşılabilir bir lisanla anlatan eğitici görüntülerden oluşuyor. Fiyatsız olarak erişilebilen bu eğitimleri tamamlayan ve online imtihana katılan kullanıcılar, fiyatsız sertifika ve e-kitap almaya hak kazanıyor. 2021’de başlatmış olduğumız proje kapsamındaki eğitimlere bugüne kadar yaklaşık 50 bin kişi katıldı, 10 bine yakın kişi de imtihanda başarılı olarak sertifika almaya hak kazandı. Şirket olarak hem farkındalık yaratma birebir vakitte oltalama taarruzlarına karşı bilinçlendirme çalışmalarında çok yeterli bir yol kat ettik. Uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı, dijitalleşmenin tepe yaptığı bir devirde dijital okuryazarlığın kritik olduğunu düşünüyoruz. Daha fazlaca insanın internetteki potansiyel tehditlere karşı fikir sahibi olabilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Unutulmamalıdır ki siber zafiyetlerin ve bu tip istenmeyen durumların epeyce büyük bir kısmı insan yanılgısı ve ihmalinden kaynaklanıyor. Her vakit birinci olaraklik eğitim ve farkındalık olmalıdır.”

KAYNAK: DHA

Okumaya devam et...
 
Üst