Ukrayna ve Rus jetleri ABD insansız hava aracına zarar verdi: inişe zorlandı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
ABD: “Tehlikeli hareket”


ABD Hava Kuvvetleri Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı ABD Hava Kuvvetleri Generali James Hecker, insansız hava aracının “uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürüttüğü sırada bir Rus uçağı tarafından yakalanıp vurularak bir kazaya ve ekipmanın tamamen kaybolmasına neden olduğunu” açıkladı. General ayrıca, neredeyse “her iki uçağın da düşmesine” neden olan “Rusların tehlikeli ve profesyonelce olmayan bir eyleminden” söz etti.tırmanma riski


Beyaz Saray daha sonra son zamanlarda “başka benzer dinlemeler olduğunu, ancak bunun dikkate değer olduğunu çünkü tehlikeli ve profesyonelce olmadığını” ve bir ABD uçağının düşürülmesine neden olduğunu, “dolayısıyla bu açıdan benzersiz” olduğunu bildirdi. Ve ABD Hava Kuvvetleri’ne göre, Rus eylemleri “istenmeyen tırmanmaya” yol açabilir.

“Karadeniz üzerinden uçmaya devam edeceğiz”


ABD Dışişleri Bakanlığı, tam olarak bir tırmanmayı önlemek için “Rus yetkililerle temasa geçmeyi ve endişelerimizi doğrudan onlara iletmeyi planlıyor”. Ancak bir sözcü, “Rusların vermek istediği mesaj bizi Karadeniz üzerinde uçmaktan ve uluslararası hava sahasında faaliyet göstermekten caydırmaksa, o zaman bu mesaj başarısız olacak çünkü olmayacak” dedi. Karadeniz hiçbir millete ait değildir ve dünyanın bu bölgesinde milli güvenliğimizi sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.”

Rus versiyonu: “Sınırımıza uçtu”


Ancak Ruslara göre, Amerikan insansız hava aracı, onu “kontrolsüz uçuşa” götüren ani manevralar yaptıktan sonra düştü. “Bu sabah Karadeniz üzerinde, Kırım yarımadası bölgesinde – Moskova Savunma Bakanlığı’ndan bir not bildiriyor – Rus Hava-Uzay Kuvvetlerinin kontrolü, bir Amerikan insansız hava aracı MQ-9’un devlet yönünde uçuşunu kaydetti. Rusya Federasyonu sınırı”.

Moskova: “Rus jetleri ile ABD uçağı arasında çarpışma yok”


Ayrıca Ruslara göre insansız hava aracı “geçici rejimin sınırlarını ihlal ederek, özel bir askeri operasyon gerçekleştirmek amacıyla kurulan hava sahasının kullanımı için transponderleri kapalı olarak uçtu”. İHA’nın tespit edilmesinin ardından “görevli hava savunma kuvvetleri savaşçıları havalandı” ancak İHA ile “temas” olmadı. “MQ-9 insansız hava aracı irtifa kaybederek kontrolsüz uçuşa geçti ve su yüzeyine çarptı. Tass, “Rus savaşçılar herhangi bir hava silahı kullanmadı, insansız hava aracıyla temas kurmadı ve sağ salim üsse döndü” dedi.
 
Üst