Vasıfsız emekçi olarak başladı artık işveren oldu

semaver

Global Mod
Global Mod
Aysun Macit, 1989 yılında bir dokumacılık atölyesinde vasıfsız emekçi olarak çalışmaya başladı. Evvel paklık işleri yapan Macit, daha sonra makine kullanmayı öğrendi ve meslekte süratle yükseldi. İşletmede şef olan Macit, 2018 yılında işvereninin firmasını satın aldı.
2016 yılında KOSGEB’den aldığı 48 bin lira hibe ile 7 makine satın alan Aysun Macit, 2018’de 54 bireyle sahibi olduğu firmaya geçti. Şu an 320 kişi çalışanı ile Ukrayna’ya, Katar’a ve biroldukça ünlü firmalara iş yapan Macit, dokumacılık işetmesinde yeni yatırımlarla çalışan sayısını 500’e çıkarmayı hedefliyor.

TEMİZLİK İŞLERİ İLE BAŞLADI, İŞVERENİNİN FİRMASINI ALDI

Başarı öyküsünü anlatan 47 yaşındaki 2 çocuk annesi Aysun Macit, “1989 yılında vasıfsız ortacı olarak işe başladım. daha sonra çizimdir, meydan süpürme, lavabo yıkama bu biçimde bu biçimde makine öğrendim. Makiniçin daha sonra 3-4 yıl şeflik pozisyonuna geldim. çabucak sonrasında birtakım firmalarda usta olarak çalıştım. Şu anda kendi firmamın işletmesini yapıyorum. hem de şu anda bulunmuş olduğum firma benim işverenimin firmasıydı. 7 sene birlikte çalıştık. Çalıştığım işverenimin yerini işletmek başka biz haz verdi” dedi.

“İdealleri olan, amacı olan bir şahısım. Pes etmeyi asla sevmiyorum” diyen Aysun Macit, “Daha fazlaca milletime, devletime faydalı olabilirim diye amacı daha fazlaca ileriye sürükleyerek, paylaşarak neler yapabiliriz bunun arayışları içerisindeyim. Bayanlarımıza yalnızca şunu söylemek istiyorum: Şayet ki bir şeyi yapmak istiyorlarsa yüreklerini toparlayıp katiyetle artlarına bakmasınlar. Sahiden burada bu kadar şahsa istihdam sağlamak, ayakta kalmak hayli başka onur verici bir şey. Şayet ki bildikleri işse asla korkmasınlar” halinde hemcinslerine tavsiyelerde bulundu.

HEDEFİMİZ MARKALAŞMAK

34 yıldan beri dokuma dalında çalıştığını anlatan Macit, “Fason üretici olarak çalışıyorum. Amacımız burada markalaşmak. Kendi markamızı oluşturmak. Adım adım bunu yapıyoruz. Yani ihracata yönelmek. Bunun kayıtlarını yaptırdık. Daima arayış içerisindeyiz. Yalnızca olduğumuz yerde kalmak istemiyoruz. Bu da takımla olan bir iştir. Şu ana kadar bu takımımızı aştığımıza inanıyorum. Gaye burada kendi markamı oluşturmak” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...