YHT ile geçen yıl 9 milyon 363 bin kişi seyahat etti

semaver

Global Mod
Global Mod
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, 2003’ten bugüne kadar demir yoluna yapılan yatırımların sonuçlarını almaya başladıklarını belirtti.

2003’ten bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde demir yollarına değerli ölçüde yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Vatandaşlarımızı YHT ile buluşturduk, ana çizgileri modernize ettik, elektrikli ve sinyalli hale getirerek kapasitesini artırdık. Bunun kararında da yolcu ve yük nakliyatında rekor üzerine rekorlar kırdık. Milletimiz, yatırımlarla ekonomik, konforlu ve süratli seyahat edebildiği konvansiyonel, yüksek süratli ve kent içi trenleri epey sevdi.” değerlendirmesinde bulundu.

“12 MİLYON 723 BİN VATANDAŞIMIZ BÖLGESEL TRENLERİ TERCİH ETTİ”

Karaismailoğlu, Türkiye’de birinci yüksek süratli tren seferinin 2009’da yapıldığını anımsatarak, bu trenlerde yolcu sayısının her geçen yıl arttığını kaydetti.

KENT İÇİNDE KONFORLU VE SÜRATLİ ULAŞIM

Karaismailoğlu, Marmaray, İzban, Başkentray ve Gaziray ile kent ortasında konforlu ve süratli seyahat imkanı sağlandığının altını çizerek, kent içi raylı sistemlerle trafiğin rahatlatıldığını ve etraf dostu sistemlerle hava kirliliğinin önlendiğini belirtti.

Yüz yıllık hayal ve bu asra damga vuran en kıymetli projelerden olan Marmaray’ın, İstanbul’un ulaşım haritasının en değerli kesimi olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, şu ayrıntıları paylaştı:

“Metro, metrobüs üzere temaslarıyla neredeyse tüm İstanbul’a hizmet veren Marmaray’da 17 Aralık 2022 tarihinde 687 binden çok yolcu ile rekor kırıldı. Marmaray’da geçen yıl yolcu sayısı yüzde 65 artarak 191 milyona dayandı. Açılışından bu yana ise 822 milyon yolcumuzu Marmaray’da ağırladık. İzmir’i bir uçtan bir uca bağlayan İzban’ın sınır uzunluğu 136 kilometre. 2022 yılında İzban’da taşınan yolcu sayısı yüzde 52,8 artışla 84 milyon 893 bine çıktı. Başkentray da Ankara’nın ulaşımına nefes aldırıyor. Başkentray’ın da yolcu sayısı yüzde 78 artarak 19 milyonu geçti. Gaziantep’te de Kasım ayında Gaziray’ı Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete sunduk. Gaziantepliler, ulaşımını rahatlatan Gaziray’ı fazlaca sevdi. Geçen yılın kasım ve aralık aylarında Gaziray’da 527 bin 325 vatandaşımız seyahat etti.”

Karaismailoğlu, kent içi ve kentler içinde demir yolunu yeğleyen vatandaşların günden güne artış gösterdiğinin altını çizerek, 2021’de kent içi ve kentler içinde toplam 191 milyon 585 bin yolcunun demir yolu ulaşımını tercih ettiğini, bunun 2022’de yüzde 67,7 artışla 321 milyon 285 bine ulaştığını bildirdi.

KAYNAK: AA

Okumaya devam et...
 
Üst